Ratnik

6 РАТНИК

гледу времена отпочињања главног и помоћног напада, по мом схватању, била је на свом месту. Прво отпочети напад, мада је помоћни и слабији од оног што ће доцније доћи, т. ј. од главног, за све време док главни напад не отпочне може: у знатној мери чинити утисак главног напада, па због тога ' и на себе навући сразмерно више резерава но што би било погодно погледом на потребе, које ће доцније избити када отпочне и главни напад.

Да се Нивел задржао на тој промени, то би било врло добро. Међутим, он то не чини. Оне друге две промене, под 1) и 2), беху неумесне и донеше кобне последице.

Промена фронта главног напада повуче за собом потребу новог груписања живих сила и материјала. То изазива губљење у времену. Због тога офанзива не могаде ипак почети онако рано како је Жофр мислио. Тим губљењем времена би изгубљено оно што се баш са самим Нивелом хтело добити, изгуби се време. Тиме се, поред осталог, што ће се доцније: споменути, створи Хинденбургу могућност да се пред намераваним нападом, на знатном делу, по својој вољи повуче. Тим повлачењем беху изигране француске нападне припремне мере, јер их је сад поновно требало изводити на другом месту, а са тим се поново имало губити време. На тај је начин Нивел завођењем горње промене онемогућио задобивање баш оних користи, ради којих је био и доведен на положај главног команданта.

Проширивањем фронта и везивањем фронта помоћног са фронтом главног напада занемарен је обзир, да се јаки положаји, у области Лана и Кране, не нападају одмах с фронта, него да се њихово заузимање олакша маневром, нападима што ће се изводити са стране тих положаја. После претрпљених губитака у 1915. и 1916. години, од таквих напада многи су се француски виши команданти устручавали. Бојазан од тих фронталних напада на тако јаке положаје би доцније увећана још и Нивеловим инструкцијама тактичке природе. Та бојазан беше толико порасла, да се позади Нивелових леђа, код владе, председника републике, код појединих министара и народних посланика почело радити на томе, да се извођење тог напада спречи. Петен, коме Нивел беше понудио команду над трима армијама што су имале изводити главни напад, не прими ту понуду, правдајући то разлогом, да је боље деловати у равници, како је Жофр хтео, не нападајући непосредно Лаонске положаје и положаје код Краоне.