Ratnik, 01. 07. 1922., str. 44

38 РАТНИК

пере по свом обичају се упути на деликатну тачку код 3-ег корпуса, пред којим је извршена веза [и П! немачке армије: пета армија напредује. Сутра 7-ог 1 немачка армија почиње своје повлачење својим 2. и 4. корпусом: то је резултат офанзиве Мондријеве армије; напредовање левог крила пете француске армије још је јасније. Сутра се још појачава успех због повлачења 3. и 9. немачког корпуса. Пета француска армија изврши право обртање у правцу севера а наскоро североистоку, где је 10. корпус био као пиво. Ситуација остаје још озбиљна. на овој страни где је веза са Фошевом армијом на коју снажно притискује лево крило П немачке армије и десно крило Ш (ова је имала задатак да продре у правцу ТројВандевр). Франше Д' Епере знао је да штеди своје резерве већ од три дана како траје битка; 10-ти корпус даје Фошу. Сутра 9-ог септембра он је код тог корлуса; овај и свишто су на левом крилу настављају напредовање, у току дана Франше Д' Епере примети с бока дугу артиљеријску линију која се протезала ка истоку; то је била артиљерија П немачке армије која се свијала. Битка на Марни беше добијена: рупа широка од 50 км. постојала је између [ и 1 немачке армије где су се пета француска и енглеска армија могле увући.

Но у томе не успеше. Изгледа да француска Врховна Команда није имала јасног појма о начину како је битка добијена. У место да даје широке инструкције она се губилау прашини посебних често противречних заповести. Гоњење . није било организовано у добром правцу. Пета је армија рано задржана на Шмен де Дам од јединица немачке УП армије што се утурише између !и П Бар њени напори имали су важан резултат, пошто ова УП немачка армија беше првобитно одређена да продужи десно крило |-ве и да покуша обилажење левог француског крила. Добијени неколико дана од Франше д' Кпере-а допустише да се ојача у потребном часу; отуда покушаји један за другим за узајмичним наткриљавањем познати у целини под именом трк ка мору. Али се беху пропустиле величанствене могућности стратегијског искоришћења, које би донело гоњењу добро управљено истурање пете армије, једине од француских армија што је напредовала 80 километара између 6. и 14. септембра. :

Непрестана радљивост, коју ђенерал Франше д Епере беше развио од једног месеца, требала је да начини места миру мало угодном за његову природу, миру у непомичности. Командант пете армије, групе источних армија (март 1916.), групе северних армија (децембар 1916.) Франше Д' Епере