Ratnik
а ____БАТНИиК
5 милиона становника (још недовољно прибраних ни административно) да се одупре једној великој сили: од преко 50 милиона душа, а чија је војска располагала свима најсавременијим и најусавршевијим оруђима.
Поред ових незгода малена Србија се ипак држала на висини ситуације. Краљевић Александар узео је у своје руке врховну команду над војском, одређујући уза се за начелника главног ђенералштаба старог маршала Путника, који се био прославио у два прошла рата. Влада је тек на сам дан аустријског напада напустила српску престоницу, која је била на крајњој граничној тачки земље, и савски мост, који је везивао Србију са Аустро-Угарском, би порушен. Општа мобилизација већ је била указом проглашена и концентрација наређена у средишту земље, јужно од Београда, са очекивањем да непријатељ открије своје намере. У Београду је остављено само неколико батаљона ислужених обвезника (ветерана, последње одбране, територијалне резерве) и добровољаца.
П.
Од 12. августа почео се осећати јак притисак на западној граници Србије, од утока Дрине, која одваја Србију од Босне. Српске предстраже очајнички су се противстављале непријатељу задржавајући његово продирање, док је друга армија, под командом ђенерала Степановића, једренског победника, убрзано пошла у сусрет непријатељу. Поред жарке жеге ова је армија прешла за три дана 146 километара и 15. августа стигла је пред планину Цер, где се непријатељ био јако укопао.
Већ 19. истог месеца пораз Аустријанаца био је потпун. Гоњени до саме Дрине они пређоше натраг преко рекеу нереду, остављајући Србима велики број заробљеника и топова.
У исто време кад су саобраћајне везе Србије са Црном Гором, која је такође објавила рат Аустрији, биле угрожене од стране неколико аустријских пукова, Срби су пошли на ту страну. 22. августа непријатељска колона, која је већ била продрла у јужну Србију, би разбијена, пошто је на ограшју оставила 2500 мртвих.
Охрабрени овим успесима, Срби су са своје стране приступили офанзиви. У две колоне они продреше у Босну и успеше да се приближе Сарајеву, главном граду земље, уз кооперацију једног црногорског одреда. На другој страни Срби пређоше преко Саве на трима тачкама; продреше у Срем, област насељену Србима, узеше Земун и доспеше до Руме. На тај начин Аустријанци, не само да су два пут били тучени од Срба, него су искусили и њихов упад у своју територију.
' Која је била још и потпуно одморна. Прим. Ур.