Ratnik

120 РАТНИК може да се употреби и на 40 м. и може да добаци и до 1200 м.

Кад се израније прикаче додаци барутном пуњењу, ако је то уопште потребно чинити, онда се може добити брзина гађања од 30 до 40 метака у минуту.

За руковање довољан је један послужилац. Он може носити поред мерзера још и 40 граната. Кад хоће да употреби свој мерзер, он га побија у земљу до огрлице, даје му правац служећи се линијом на задњем делу његовом, узима потребан нагиб средством либеле, и спушта прву гранату кроз уста у цев. Граната својом капслом удара у ударач, пали барутно пуњење и одмах бива избачена из цеви заједно са метком и капслом; чим једна граната оде, одмах се меће друга и тако редом.

Овај лаки модел Стоксовог мерзера намењен је да замени Тромблон. Из предњнх података види се да, како по тежини тако и по простоти и спретности, лаки Стоксов мерзер има преимућство над пушком са тромблоном. Он има знатно преимућство и у погледу дејства, јер има како већу брзину гађања, и већи домет, тако и већу тучену просторију. Тачност погађања је релативно добра, премда од њега не треба ишчекивати велику прецизност.

„ Пушко- мит, аљез Бертије“ (Еиз -тига еп2 Веће). Сада је свуда усвојено да пешадија поред пушке или карабина треба да има, још два ручна аутоматска оружја: једно лако и спретно али мање моћно, и друго, знатно теже али веома силно. Та два аутоматска оружја имамо и ми у нашем наоружању и то су: пушко-митраљез и митраљез.

Пушко-митраљез (или лаки митраљез), који ми имамо у наоружању, истог је система и модела који има и француска војска.

Али још у току рата почели су се појављивати и други системи, који су после рата још више усавршени. Један од тих система је и пушко-митраљез Бертије, који носи име свога проналазача, француског ђенерала у пензији Бертија.

Главна одлика овога пушко-митраљеза лежи у његовој простоти. Број делова који га сачињавају сведен је на минимум, те је расклапање и склапање, као и руковање, јако олакшано и упрошћено.

Има их неколико модела подешених за енглеску пушчану муницију (7.7 тит.) и за американску пушчану муницију (7'% пит.) За сваки од ових калибара има лаких и тешких модела, са извесним разликама у детаљу.