Ratnik
РАЗЛИЧНОСТИ 191
Главне карактеристике су следеће:
Тежина са подупирачем између. . . . . 5.450 и 9.450 кгр. Тежина цеви између. . . . . . . . .1.530и3.620 , Тежина подупирача између . . . . . .0,225и0.440 ,
Тежина шаржера (од 25 и од 30 мет. ЈЈЕ = Бре О | У , Целокупна дужина пушко-митраљеза између 1.160 и 1.200 мет. Дужина цеви између . . . .... . .05%и0.616 ,
Разне војске су вршиле опите са овим пушко-митраљезом, па их и сада продужавају.
Гусеничица (Спептене) Сен Шамон. (Слика 5.)
прпинрагиники на аута.
Позната француска фабрика. Сен Шамон конструисала је једну нову врсту аутомобила са бескрајним платном, који може да послужи и као борна кола (тенк).
Као што је познато, аутомобили са бескрајним платном „Кегрес“ (видети мој чланак у Ратнику за фебруар 1922) имају предње точкове у форми обичних аутомобилских точкова, а само у место задњих примењено је бескрајно платно од каучука.
Лака борна кола, која су у наоружању у француској војсци, немају ни предњих ни задњих точкова већ само бескрајно платно, али не од каучука, већ од метала.
Код Гусеничице Сен Шамон није примењен ни један од ова два начина већ је пронађено нешто ново. Наиме, она је тако конструисана да може да се креће било као обичан аутомобил, на точковима и предњим и задњим, било као лака борна кола, на бескрајном платну од метала, кад се и предњи и задњи точкови издигну и кола оставе да леже само на бескрајном платну. Један механизам дозвољава да се за 10 минута, са точкова пређе на бескрајно платно или обратно, и ту операцију лако изводе на лицу места сами послужиоци кола, њих двојица.
На Гусеничици се налази једна оклопна кула, са оклопом дебљине 4—6 милиметара, наоружана једним митраљезом, слично лаким борним колима.
Најинтересантнија одлика ове Гусеничице је у примени две разне врсте кретања:
1) На точковима се креће по путовима, ван бојног поља и може развити брзину до 20 км. на сат са много мањим утрошком бензина него на бескрајном платну. Сем економије ово представља и врло велику корист за дугачке стратегијске покрете, јер се оваква кола могу властитим средствима премештати са једног војишта на друго, док се француска лака