Ratnik
__ОцЦЕНЕ0И ПРИКАЗИ | 133
Овде се помињу поред осталог пешадијске хаубице и бацачи пламена, а зашто не и апарати за пуштање гасова 2 За сада ми овога немамо, док аутор за пешадијску хаубицу износи и опис.
Помињу се: „ручне гранате — бомбе“ и „пушчане гранате — бомбе“, међутим овај дупли термин не би требало уводити овако произвољно, треба за ово задржати назив „граната“, а за сва тежа зрна већих калибара, која се бацају зи нарочитих оруђа оставити назив „бомба“.
Наш аутор предвиђа и пешадиске топове 37 м/ум и нарочите пешадијске хаубице — Да то не буде и сувише за пешадију под нормалним околностима покретне војне, према којој се организација и формација морају подешавати!2
Према ономе како је ово питање било решено код Немаца и како се данас код њих и код Француза о томе пише, изгледа, да ће за пешадију као чисто пешадијско наоружање бити довољно да се уведу нарочита мобилна и за снабдевање угодна оруђа кал. 7—8 см. са дометом до четири километра, првенствено на товарној стоци, која би заменила све досадање врсте пешадијских оруђа, па чак и топ 37 му/м. који се у маси случајева показао као непогодан. — Немци за сада предвиђају на пешадијски пук по једну батерију 77 м/ум поред бацача мина.
Најзад, уопште погрешка је увршћивати бацаче пламена у пешадију, нарочито за покретну војну. Све апарате, каои оне за гасове, треба оставити на расположењу специјалних трупа, које ће се придавати пешадији онда када се за њих буде појавила потреба као код оделења за чишћње ровова, за савлађивање отпора митраљеских гнезда, блокауза, по кућама и подрумима. |
У. Глава — Оклопљена кола. — Унета дата већ су далеко иза оних, која се данас сматрају као нормална. Каква ли ће она изгледати према датима кола, која ми будемо усвојили за наоружање.
Уопште овај је одељак унет из тежње да се не одступа од оригинала, јер не верујемо да је аутор наших правила мислио, да нам на овај начин сугерира усвајање овога застарелог модела
Не треба губити из вида, да се техника непрекидно и веома брзо усавршава, да су оклопљена кола веома скупа (за време рата једна оклопљена кола за два лица систем „Керпац“ коштала су 65000 франака; исто тако немачки модел за 4 митраљеза и један 57 мм. топ коштао је око 250000 марака а данас 2) и да данас ни индустријски најјаче земље неће смети ни моћи себи дозволити велики луксуз у овим колима и већ се показује све више тенденција ка увођењу једног можда кориснијег срества, т. ј. топова са механичком вучом погодном за сваки терен и под непријатељском ватром.