Ratnik, 01. 01. 1923., str. 69
ОБАВЕП"ТАЈНА СЛУЖБА У РАТУ НА МОРУ 63
Но телефон трпи највише од свих спојних средстава од сметње. Предност брзе доставе депеша губи се често, ако се говор мора водити преко више централа.
Сметња индукције мора се избећи постављањем двоструких водова, а код дугачких спојева каблом мора се нејасност говора парализовати нарочитим уређајима. у
Увек постоји могућност неспоразумевања и замене, непозвани може разговор прислушкивати и свака централа може цео разговор пратити. Овоме се може доскочити, да се тајни и оперативни разговори воде помоћу шифара, но онда је сигурније и практичније, да се исти предају телеграфом. Стога се не смију важне станице спајати само телефоном, већ се има поред телефона предвидети и други сигуран спој. Као секундарно спојно средство је телефон веома вредан, а за оптерећење телеграфског саобраћаја неопходно потребан.
в) Морге телеграф: Данас је најсигурнији спој морзе телеграфом, који је једино телеграфско средство, где се помоћу жице може истодобно предати више депеша на разне станице, које су у линију увршћене једна иза друге (циркуларне депеше). Морзе телеграф не трпи много од сметња.
Њиме мора руководити нарочито школовани персонал, погон је прилично полаган, а преписку могу и непозвани, помоћу споја са линијом, снимати.
Морзе телеграф има се увести као главни или као резервни спој свагда, где је полагање жице могуће а сигуран спој на далеко потребан.
г) Фонична телеграфија састоји се из лаких једноставних и јевтиних апарата, који су готово сигурни од сваке сметње. Фоничка телеграфија омогућује — импровизацијом — искоришћење већ постојећих телеграфских пруга, те се може једна линија истодобно употребити за морзе и за, фоничку телеграфију (двострука кореспонденција).
Насупрот, фоничка телегргфија може се лако прислушкивати и омета цео телефонски спој, који је у близини. Стога се фонични апарати употребљују само у случајевима нужне импровизације и као резервна средства тамо, где већ постоје морзе-спојеви.
д) „Нигћезарага!“ (Хјугсапарати) су телеграфски апарати који на пријамној станици штампају на папирнатом шириту сло вима депешу.
Између телеграфских апарата, који долазе у обзир за упо требу у војничке сврхе, Хјугсапарат је онај апарат, помоћу ко јег се може најбрже телеграфирати. Они су сигурни, јер непозвани не могу прислушкивати и снимати саобраћај и пружају документарне депеше.
Цео њихов уређај је скуп, а за руковање је потребан нарочити изображен персонал. Апарати трпе од сметње и имају недостатак, да се у линију не могу уметнути друге станице.