Ratnik
104 РАТНИК
израдили ратне планове и предузимали организовање обуке људства, и нема сумње да се многи успеси, задобивени у Европи, имају приписати официрима који су произашли из тих школа или били спремани у глав. ђенералштабу.
Треба се чувати од гледишта, да ако смо добро свршили посао у овом рату, још ћемо га боље свршити у једном будућем. Јер, шта ће после 20—30 година остати од оне организације коју смо створили на основу искуства прошлога рата, а већином у самоме том ратуг Како ће подмладак моћи да се користи тим искуством ако не буде ништа предузимано да му се она саопште 2 Сем тога ми треба да спремамо не само официре, борце, него и техничаре, монтере, конструктере ит. д., а са онима које већ имамо у грађанству, треба да одржавамо што тешњи додир. То је за сад највиша патриотска дужност.
При крају рата све наше творнице радиле су живо и дале су нам знатне количине материјала. Ми сад продужујемо овај посао прибегавајући највештијим снагама, које гледамо да привежемо. То је битан услов за националну припрему. _јЈош немамо довољно персонала по арсеналима за чување и одржавање материјала израђеног било у рату, било после рата. То је међутим врло озбиљан задатак, који се не може довољно препоручити министарству војном.
ВЕЛИКА БРИТАНИЈА
Ваздушна одбрана средством запречних балона — У колико су за време Светског рата ваздухопловна средства добијала важности и у колико је позадина војсака била угрожавана бомбардовањима са њих, у толико је се у свима зараћеним државама тежило, да се поред активних одбранбених мера употребе и пасивна срества за одбрану, а ова последња у главном против ноћних напада из ескадрила за бомбардовање.
У најмоћнија и најинтересантнија пасивна одбранбена ваздушна срества спадају запречни балони. Основна је мисао, да се високо постави ланац од привезаних балона, који су међу собом везани једним хоризонталним конопцем, на коме у правилним растојањима висе дугачки танки конопци оптерећени кесом са песком. На овај начин образована завеса од конопаца, представља пасивну препреку за ваздухопловца, и та завеса је, и поред њених великих међупростора, врло озбиљна препрека, пошто се ваздухопловно срество при судару са таквим конопцем мора сматрати као изгубљено. Такву запреку са балонима употребили су Енглези око Лондона, ма да њоме, наравно, нису могли целу варош окружити. Поједини привезани балони, — три на броју, — образовали су мрежане јединице; балони су стајали на растајању око 500 м. Шест међуконопаца, оптерећиних кесом са