Ratnik
НОВОСТИ И БЕЛЕШКЕ 123
пажњу на њихово опште образовање. Они, сем тога, треба да буду вежбани и у физичким способностима свију врста.
„Поручници и потпоручници треба да прођу кроз „обласни испит“ (Мећгкгејзрг ипо), којим је замењен пређашњи пријемни испит за Ратну Академију).
„Тачка 10 ове свеске доноси оно, што до сад није нашло места у немачким прописима: он налаже потанко познавање основних услова националног и политичког живота пре свега у Немачкој, затим, ради упоређења, и у туђим земљама. Официре пређашње војске сувише је одвајала нека претерана бојажљивост од свега што је са политиком имало везе, међутим видели смо младог радника рекрута да боље познаје живот народа и државе него млади официр, који је међутим имао да буде наставник и васпитач чак и у духу војног законика и народне историје. Овај пропис прилагођава се једном сасвим разложном гледишту, а то чини знатан напредак у његовим одредбама, који се састоји у томе што јако доприноси и друштвеном васпитању.
„Ма да се наши непријатељи, у првом реду Французи, труде да нас кроз неколико покољења држе у ненаоружаном ропству, ипак ово правило, — што се има са задовољством признати,— — није било редиговано од „од кротких мирољубиваца“. (Рагзјеп ипа Гелзебтећег); људи који су га писали, напротив сматрали су за дужнот отворено изјавити, да је крајњи циљ обуке припрема за рат и да брижљиво треба неговати ратнички дух са офанзивним смислом. Значај овог убеђења тим је више достојан признања што је наша војска страховито ослабљена у колико се тиче модерних срестава борбе; од ње су отете авијатика, тешка артиљерија, борна кола, срамним миром који нам је био диктован док је наш западни сусед снабдевен више него икада. Ето како су народи правно једнаки! 35 милијона Француза мисле обезбедити себе противу 60 милијона Немаца непрестано стежући ланце ропства: каква заслепљеност према оном чему нас учи историјаг На освештаном жару слободе расплињавају се најтврђи ланци!
„Начела пешадијске борбе, изнета у првој свесци, спретно су изведена с једне стране из директива старих правила а с друге стране из ратних искустава. Нећу улазити у детаље. Ипак стављам напомену на васпостављање борбених зона (беТесћ вз ге!#еп) по Билову, који су производ парадне тактике за употребу на Темпелхофу (берлинско егзецириште). Запажамо и нову реч Тагпипа (прилагођивање терену и др. камофлажа), која изражава потребу да се трупа заштити од осматрања, било из ваздуха, било са земље.
„П. Свеска обухвата детаљну обуку до чете искључно. У њој наново налазимо наш „егзерцирни корак“ (Ехеглегтагзсћ) са затегнутим испрвљеним краковима, који је се показао одличан.