Ratnik
124 РАТНИК
Налазимо пушчану радњу одавања почасти (Ргазепшегог!) а и „честу колону“.
„П1 Свеска бави се обуком митраљеске послуге за тешка оруђа до митраљеске чете закључно.
„ТУ. Свеска садржи обуку миномета и минометне чете. Чета има 8 лаких миномета подељених у 4 вода (212е). Ми, на жалост, немамо тешких миномета; и они су нам, како по овом правилу изгледа, забрањени.
„У Свеска креће се у уским границама батаљона и пука. Збор, покрет и развијање изнети су према старим одредбама. Што се тиче вођења и начела борбе, они ради разумевања захтевају познавање и једног другог правила: Тућгипа ипа Сетесће уетђипдепег Манеп (Е. и. 0) (Командовање и борба мешовитих радова). Чини ми се да би било добро слити ово правило са овом М свеском.
„Додатак се бави најпре смотрама које остају у извесном смислу војничке параде (5рестасје5) од којих неће да одустану ни војник ни становништво. Водна колона (2покојоппе) наново се појављује са парадним маршем. Пуковска колона замењена је батаљоном. Додатак сем тога садржи прописе за заједничке борбене вежбе, теме за групну борбу, одредбе за позицијску службу (Зе Пипозаеп5 ), музиканте и значаре.
Могло би се без сумње дискутовати о неким тачкама обуке с обзиром на борбу, али треба признати да је војна управа (НеегезЈебипо) успела саставити пропис који јасно опредељује крајњи циљ, а да сувише не ограничи поље расуђивања и личну акцију. Ово правило високо истиче офанзивни дух не дајући се плашити ндамоћношћу непријатељског оружја; оно је прожмано идејом да победу не задобива само број војника и машина, него још више морална „јачина и енергија која одушевљава срце војниково“ —
Толико ђенерал фон Брансоа. Али он оставља на страну неколико значајних замисли прописа. Изгледа нам неминовно потребно попунити ову празнину.
Пропис вели: „Пешадија пресуђује у борби. Дати јој могућности за то и олакшати јој успех, то је задатак који треба да руководи рад свих родова војске у борби“. Другим речима, сви су родови стављени у службу пешадије у борби.
Овом приликом први пут одређује пропис врло јасно разлику између лаких и тешких оруђа пешадије. Лака су оружја она пешадијске чете (пушка, карабин, лаки митраљез,пиштољ или револвер, пушчана граната, ручна бомба и хладно оружје). Тешка су оруђа: тешки митраљез, лаки и средњи миномет и пешадијски топ. Стављени на расположење команданта батаљона или пука, они му дају срества за потпомагање своје пешадије.
Тешка оруђа одиста имају задатак да заштићују (рго(фесег) пешадију својом ватром. Трећи одељак 1 свеске то јасно казује