Ratnik

ЗНАЧАЈ ХЕМИЈСКЕ ИНДУСТРИЈЕ ЗА РАТ 29

у електричној пећи, од сада, озбиљан конкурент старих метода. Као што смо казали главну је улогу играла у металургији хемијска анализа као средство за распознавање, класификацију и контролу. Серијом дугих испитивања, после многобројних анализа, дошло се на идеју, данас баналну и која изгледа скоро очевидном, да су својства метала, функција, на првом месту, њихове хемијске композиције; да постоји разлика између два примерка, на први поглед истоветна, услед присутности, у једном од њих, врло мале количине извесних елемената, што се може установити само најтачнијом хемијском анализом. Предпостављало се некада, да је за израду челика доброг квалитета, требало употребити само извесне руднике, док су други рудници давали рђав продукт. Данас се зна да та разлика не постоји; да су рудници сматрани за рђаве давали метал који је садржавао мале количине извесних. елемената који су му умањивали својства; ако се ови елементи избаце хемијсикм путем и провере резултати анализом, добија се: најзад, продукат који има исте особине као и онај који произлази из старих рудника — специјалних за добар челик.

За време рата металургија је играла главну улогу, имајући да задовољи потребе које су из дана у дан расле у артиљерији и муницији и да реши многобројне проблеме постављене развитком механских апарата: аутомобила, тенкова, авијона ит.д.

Недостатак првобитних материја је налагао облигатно да се све искористи. Пре рата употрбљавали су се за израду топова и пројектила најчишћи продукти добивени из шведских рудника; не примајући више за време рата, те продукте, требало их је заменити другим обичнијег квалитета; ово се постигло благодарећи употреби хемијских метода контроле, који су дозволили да се, после неколико опита, дође циљу.

Познавала су се од извесног времена својства специјалних челика са кромом, никелом, тунгстеном и т. д.; када је требало оклопити тенкове да би их заштитили од куршума, а да не постану сувише тешки, када је требало смањити тежину мотора на аеропланима а увећати њихову моћ, омогућити њихово правилно функционисање под најразноврснијим температурама, извесни су делови, као клапне (5опрарез), били стално на највишој температури, док су други делови били на температури — 30 и — 40", морало се приступити најтачнијем изучавању смеса различитих композиција, да би се одредио метал најпогоднији за сваку употребу.

11.

Експлозивне субстанце

Већина експлозивних субстанца је постала нитрацијом органских материја. Нитрација се врши дејством нитричне кисе–