Ratnik

-30 РАТНИК

лине. (ас шт пи тешт) у присуству сунфурске киселине (ас ит зисит).

Сунфурична и нитрична киселина играју врло велику улогу у изради експлозивних субстанца.

Потрошња сунфоричне киселине је најчешће узета као база за оцењивање, у једној земљи, развитка химијске индустрије. Пре рата је Француска производила годишње око 1,200.000 тона сунфуричне киселине, а на крају рата њена је продукција била око 2,000.000 тона. Највећи је део нитричне киселине био препариран од натријумовог нитрата, који се декомпозирао сунфуричном киселином. Потрошња је нитрата у Француској пре рата била годишње 320.000 тона. У 1916. године је увоз износио око 540.000 тона и целокупна је количина била упо"требљена на израду муниције. По том се је приступило син"тетичкој фабрикацији нитричне киселине. Два метода су била употребљена: директна оксидација азота (сагоревање азота) сагоревање амонијака. Пре рата је Француска производила годишње 15.000 тона нитричне киселине, а у последњим месецима непријатељства око 50.000 тона.

Што се тиче бездимног барута, план мобилизације је предвиђао дневну производњу на 24 тоне. У Јулу 1915. године је произвођено 'око 500 тона. Целокупна је произволња, за све време непријатељства била 310.000 тона —- 120.000 тона довежених из Сједињених Држава.

Енглески бездимни барут се састојао из смесе нитро-цену, „логе 60%, и нитроглицерина 30%, која је желатинизирана ацетином. |

Бездимни барут се декомпонује спонтано и полако и на обичној температури, пуштајући разне гасове; С,С0, Ат, СНуН, а могуће је да му се успори кварење, према томе, да му се продужи „живот“ то јест да се стабилизира, ако му се даде у малој количини аТкоћо!апићаџе, дрћепујапипе итд.

Експлозиви за пуњење граната се добијају нитрацијом фенола или ароматичних хидрокарбира.

11.

Гасови употребљени за борбу

Решењима од 29. јула 1899. год. међународна конференција је забранила употребу зрна којима је једини циљ да се распростру загушљиви гасови, као и отрови. То је још јасније раз„ложила декларацијом у Хагу 1907. год. где се забрањује употреба отрова, отровног оружја и сваке врсте оружја и муниције, која би задавала излишна страдања непријатељу (зрна дум-дум). Све су државе на то пристале осим Сједињених Аме-