Ratnik
28 РАТНИК
1. — Искуство из великих ранијих битака показало је да непријатељ организира подилажење положају тако, да још у почетку припреме буде масиран сав противу препрека од жица, које одмах почиње да сече маказама.
2. — Француска артиљерија бројно је била много слабија према немачкој, која располаже са више од 2000 оруђа. Услед овога француска артиљерија није могла ући у борбу са тако многоборјном артиљеријом. Боље, је, дакле, да се француска артиљерија сва посвети уништењу непријатељске пешадије.
3. — Напуштање првих француских линија и својевољно повлачење до приватног положаја створило је зону од 3 км. Неџријатељ ће се морати кретати отворено по овој зони и са дубоким постројима, а ово ће бити тај тренутак, када ће се моћи уништити његове трупе у току самога наступања. Али да би се ово могло урадити, потребно је потпуно се одрећи баражних гађања испред главнога положаја. На место баражних гађања морало се прићи гађањима на дубоку зону, управљајући ватру на нападну масу, коју ће непријатељ развити. Оваква ватра била је зараније регулисана и саображена кретању нападних трупа. Према овоме ова гађања мораће се вршити на тражење пешадије помоћу сигнала. Сигналима ће се тачно прецизирати колико је далеко наступио непријатељ. Ове сигнале даваће објавничка одељења са првога положаја и са положаја редута.
Дејство артиљерије за време непријатељске припреме
Непријатељ је почео врло живу припрему у 10 мунута по поноћи 15. јула. Али, на 10 минута пре ове припреме, фрнацуска је артиљерија отворила против-припрему. Ова против-припрема извршена је на појас терена, где се претпостављало да је непријатељ извршио концентрисање нападних трупа. Дубина овога појаса била је 1000 до 1200 метара, те да се обухвати и линија која је била претрпана са непријатељским батеријама.
Пошто је фронт био широк а француске батерије нису тако многобројне, да би се у противптипреми могли постићи дејство масом, ова је извођена у свакој дивизији на тај начин, што је вршена једно за другим концентрација ватре за време од 30 минута испред одсека сваког пешадијског пука. У концентрисању ватре учествују сва оруђа дивизијске артиљерије и одговарајућа подгрупа оруђа великога домета.
Дејство артиљерије за време напада. —
Непријатељске групе су пошле на напад око 4 часа. На неколико минута пре овога напада Французи су отворили ватру по утврђеном распореду Ме 1. (сл. в.) Било је предвиђено 5