Sistem trgovačkog knjigovodstva

6078

_ нала рачунски 04406 према њему, што би смо учинили овако:

о дравко Петровић. у Пау > Дугује за датих му у зајам | на каЕву друшу цељју а =. · . . дин. 1000:—

То и ништа више (што се тиче а а односа). Здравко је обележен као наш дужник, он је опере вон са 1000 дин. — п тросто књиговодство се тим задовољава, што код двојног није тако. „Двојно књиговодстево иде мало даље, па не шшта само: које примпо и ко- дугује, нето хоће да обележи и онога који је дао п _ кој потражује. = Оно се дакле не задовољава једностраним бележењем рачунских односа, оно хоће 0обострано посматрање њихово. — = Е “ Пштање; ко дугујеа — просто књиговодство“ је ре-

шило и рачунски однос означило.

Но: ко потражује 2

Рекосмо већ, да се у двојном књиговодству води тачан рачун о промени целокупног имања и његових саставних делова на по се. Ти се рачуни оличавају и сматрају по томе као личности, које ступају у разноврсне ра_ чунеке односе приликом сваке промене имања, приликом сваког посла. — (О тога на горње питање двојно књитоводство одговара овако: Потражује рачун 0 готовом новцу, или просто: рачун благајне, јер он, пошто га је: од нас примио, даје :аф по натшет наређењу даље.

И тако двојно књиговодство, бележећи онај наш зајам Здравку Петровићу, бележи овога као дужника, а рачун благајне као поверштеља: а само књижење тих рачунских односа изгледало бп овако:

одравко Петровић у Београду Дугује за датих му у готовом новцу. . дин. 1000:И још ово; ' нат На Ооо Не а ЈЕ Потражује

за горњи зајам Зтравку . пе дин. 1000—