Školski glasnik

Бр. 2.

ШКОЛСКИ ГЛАСНИК

Стр. 25.

Прантичне обраде. Појам о вишеименованим бројевима. Наставннк ће изнетн и показати ученпцима какав еуд за воду и питати их: Шта је ово ? За чега је овај суд? За чега би, осим воде, могао још бпти? А за чега јопл^ За тим изнесе п показке им меру лптар п пита: А шта је ово? Шта се ради са литром? Па како би ми премерили са литром овај суд?.. Пазите, да видимо, колпко ће статп у њега литара воде?... Колико сам дакле усуо литара воде у овај суд? (5 1) Какав је то рачуоски број,кад се каже 5 1? (Пиенован). Да ли у овом суду, озим 5 1 има још чега више? Па колпко је то онда именовања ? А како се зове у рачуну таки број, који има једно именовање? (Једноименован). Какав је дакле број 5 1? Зашто је то једноиме нован број ?... Реци мнјош и други какав једноименован број. Реци и ти, М!... И ти. Т!... Итд. Дођи сад па напиши такав један једноименован број на таблу, Р!... Дођи и ти 0!... И ти!.. И ти!... И т. После тога узхме наставник други суд и упозорава ученике, да пазе, колико ће литара воде стати у њега... Колико сам литара воде усуо у овај други суд? (5 1 7 <31 нпр.) Дакде, оеим б 1, колпко има још више воде у њему? (7 (11). Па колико је онда то именовања? Које је прво? Које је друго?... Ко ће мп рећи још којп број од два именовања ?... Рецп и ти један? М!... И ти, Л!... И ти!.. II т. д. Сад, дођи Н., и наппшп један број од два именовања на таблу!... Ко ће још доћп да напише бр 'ј од два именовања?.. Дођи и ти, ЈБ!... II ти, К!... II т. д. За тим наставпик узима трећи суд и сппајући воде у њега, пита ученике: Колико је литара воде стало у овај трећи суд? (5 17 с11 6 с1 нир.) Колико више још од б 1 7 <11? Па од колико именовања је овај број ? Колико именовања има овај број више од једног?... Сад ми рецп другп који број од три именовања, Ж!.. Рецп п тп, 3!... И ти!.. И ти!... Дођи па напиши на таблу један број, који има три именовања, Н!... Дођи и ти, Б!... II ти, В!... II т. д. А сад, децо, запамтпте ово: Бројеви, који имају два, три и више именовања, зову се вишеименовани бројеви — Шта сам казао?... Како се зову бројеви, који имају два, трн и више именовања?... Реци и ти, Ш... II ти, Д!.. И ти!... И т. д.

Па као што }е литар примењен овде за извођење појма о впшеименованим бројевима, тако се дају применути п остале мере, заједно са новцпма. Само на крају долази вазда усмено и нисмено вежбање све дотле, док ученици не буду са свнм на чпсто о свему.*) Нови Сад. Т. Костић. *) О бо је само извадак из рукописног продужења мојег „Поступка у рачуну за Ш. разр." штампаног п још недоштампаног основног дела у „ГПколском Листу"' — и то, рз г кописног дела о вишеименованнм бројевима. Т. Н.

Прича о ЈосиФу. (Иако су бра^а продала ЈосиФа). Методски поступак у 111. р. (Свршетак.) 4. Закључак. ПрипоЕеди како је Јоспф дошао браћи ? — Реци ти шта је заповедио Јаког, својем сину Јоскфу? — Кажи ти, у чему се Јосиф показао као послушан син? —А ти Перо приповедај о безбожној браћи Јосифовој! — Но сад ћу вам ја приповедати све још једанпут како је Јосвф дошао браћи и како су браћа наумила да га убију. Пазите, па да ми вп после то све знате приповедати. (Учптел. приноведа још једанпут ©дељак а, тачно оним речнма као први пут што је приповедао пре разговора о томе и пропитивања. После тога пита:) Ко ће да ми приповеда то, што сам вам ја сад приповедао? — 0 чему ћеш ми Јоцо приповедати? — Приповедаћу како је Јосиф дошао браћи и како су браћа наумила да га убију. (Неколпко боллЈХ ученика прпповедаће тај први одел>ак; учител, ће им помагати питањима, ако је потребно; за мање способну децу доста је, ако и на ноједина пптата могу да одговоре; тачно прпповедање не може се тражитп одмах од све депс без разлпке, алп треба добро да знају садржину приповетке). Оваким поступком израдиће се и остали одељци прпповетке (б, в, г.). Кад је тако псцрпно сваки одељак обрађен, обрадиће се општи з акључак целе прпповетке са истакнутпм нат писом: Како су Јосифа браћа продала? — Да видимо ко уме сад целу приповетку да приповеда ? — Како се зове та приповетка? Како су браћа продала Јосифа. — Шта морамо приповедати? — Како је Јосиф дошао браћи п како су браћа намислила да га убију. — Приповеди ти још једаппут, шта је Јаков заповедио својем епну Јосифу? — А ти кажи: Како се Јосиф показао као послушан син? Реци ти, шта су безбожно намислила била браћа Јосифова? — Кажн ти, куда су браћа бацила Јосифа? — А ко је наишао у тај мах туда где су бнла браћа Јосифова? — Шта се после тога догодило с Јссифом ? — Куда су однели крговци Јосифа? Како се владао Јосиф у Египту ? — И шта му је напослетку Бог учинио?