Školski glasnik

Бр. 9.

ШК0Ј1СКИ ГЈ1АСНИК

Стр. 153.

не заказан је други ред предавања за која се само у 10 дана пријавило 1658 лица. Курзови са 4—6 часова нанлаћују се са 1,50 марке а краћи са 0,75 марке. У 1898. години приредило је удружење и природњачка предавања са демонстрацијама и експериментима. И у Јени су универзитетски наставници држали предавања за народ, али овде иде покрет од одбора Коменијусова удружења, чији се Коменијусови листови за народно образовање управо сматрају као орган целог покрета за народне велике школе. Од 7896. године држе се сваке зиме по 4 реда предавања и то 2 пре Божића а 2 после Божића. У новембру и децембру 1896. године беше један ботанички и један културно-хисторички курз, у вече од 8 ј / 4 —9 часова; а у јануару и Фебруару један хигијенски и 3 Физичка курза. На ботанич ком курзу било је 173 лица обојега пола, на културно-хисториском 201 лице, на хигијенском 409 и на 3 Физичка курза 120 слушалаца. Раденички сталеж био је најбоље заступљен. У Јени су увели још и народне курзове за језике и један за математику. У зиму 1898./99. године приређен је инглески курз у 36 часова са 10 учесника; један Француски са 25 часова и са 12 учесника; на математичком курзу, у коме су учееи основи планиметрије за 30 часова, беше 18 ученика. Хонорар износи за сваки курз 4 марке. И у зиму 1899./1900. године приређени су ови наставни курзови. Ну и у оним градовииа, који немају универзитета или друге велике школе, при ређени су народни великошколски курзови. Да поменемо само Манхајм и Познањ. Хајделбершки проФесори радо су пристали, да у оближњим градовима држе предавања, те су у Манхајму у пролеће 1900. године заказали ова предавања: стари завет, вид и боје, Дарвинов живот и наука, злочин и злочинци. Беше се пријавило до 1000 слушалаца. У Познању је у зиму 1809. —1900. године одржано 11 курзова са 55 часова цредавања и 4 курза за вежбање са 45 часова. Наставничко особље било је из 5 страних и 10 домаћих научењака. Сам град дао је материјалну помоћ од 1000 марака.

За кратко време стекао је покрет за народне велике школе много пријатеља и може се надати, да ће се све већма множити њихов број и да ће му и држава поклонити ону пажњу, коју заслужује. Он ће за цело бити кадар да помогне, да се затвори онај велики и дубоки јаз, који цео народ, на његову штету, дели на образо ване и необразоване.

Мишљење новосадског среског учитељског збора о новој наставној основи од 1909. год. (Прнмљено у седници од 21. аирила (4. маја) о. г.) (Свршетак.) Всл. Школскд Савет изрично тражи, да се то прописано наставно градиво, има сврттти ттт до краја школске године, међутим није рекао ; јели то тшшшш или је тахтгаит што се сврпшти мора. Ово смо зато навели, што смо слушали у јавности изјаве наших епархијских референата, да је и тшшгат, да је и тахтгат, те сад ни сами не знамо, које је од то двоје?! Знамо и то, да меродавни фактори, у извесним приликама, не смеју рећи оно што мисле, те зато п овде можемо и на то помишљатп, да је Всл. Ш. С. прописао наст. градиво, које одговара интенцијама државних одредаба, а учптељству, да је остављено да ради и сврши колико који може, а то не би смело бити. Школски Савет је макар у једној поверљивој наредби могао обележити своје становиште, своје мишљење, те да и учитељство тачио зна, чега се има придржавати. Овако да то изложено наст. градиво буде и „1111111тпт и тахјтит" — да буде како ко хоће, то није правилно становиште, јер би учитељству пепрестано био над главом Дамоклов мач, те у данашњим нашим приликама, да буде изложено ћефу, милостн и немиЛости, наших школских органа, да га сваког часа може повијати, зашто није свршио ово или оно, из прописаног наставног градива. Да су творци нове „Н. 0." приступплн самосталном раду, да су узели за основу свога рада пришџше у погледу „Н. 0." што су истакнути у парочитој иредставци епархијског учит. збора, тврдо смо уверени да би нм тај