Školski glasnik
Вр. 12.
Школоки гласНик
Стр. 214.
заступају то, да црква треба да утпче у школске поелове. Осим овпх заступника којп су говорпли у корист црквено приходских школа, критикован је иредлог за нови школски закон с погледом на права иновернпх п на утнцај племства на управљање школом. Да је у тпм дебатама днзао главу п шовинизам сасвим је прпродно, јер и у Руспјц има људп као п свугде, који не могу да се ослободе уских погледа, па ма се то тицало и тако њежне н свете ствара, као што је васпптање и образовање нејаке дечице, узданпце људског друштва. Било их је који су предлагалп, да се у школу уведу и војнпчке вежбе, да се постави за чланове шк. савета цензус по имању. Но осим неколицпне сасвим једностранпх посланпка, ипак су свп призналн да је нредлог добар и да знатно може допрпнети унапређењу школе н наставе. 29. октобра завршена је генерална дебата после које су прочптане формуле поједпних партпја којим заузимају становпште према предлогу за новн школ. закон. Затим се приступило гласању, после којег је предлог са изузетком незнатног броја гласова примљен за основу специјалне раснраве. „Школа и Жизнћ."
Учитељетво. Скупштина срп. учит. конвикта у Нов. Саду, одржана је у иросторијама конвикта 27. јуна (10. јула) о. г. под председништвом А. Варађанина. Присутно је било 30 чланова. Пошто је констатован довољан број чланова, прешло се раду скупштинском. Председникје јавио да суумрлатри члана помагача Др. Ант. Богдановић, ВасаМаксимовић, обојица из. Руме и Јосиф Јагић нз Мохача. Имена њихова уведена су у друштвену читуљу уз поклич: Слава им! Извештај за 1910—1911. усвојен је једногласно. Исто тако и извештај рачунски за ту годину по којем је прнмање било: 85.092 К; пздавање: ВЗ.943'25 К. а готовпна за идућу годину 1149 К 01 пот. Прочитан је извештај прегледачког одбора за рачуне у 1910./11. год. и дата разрешница управном одбору и благајнику Ђоки Милпћу.
Пошто је друштвенп лечник у купатилу то није бно поднешен засебан пзвештај о здравственом стању деце у конвикту, но о томе је бпло помена у надзорникову извештају. Прочитан је прорачун за шк. годину 1911—1912. који је саставио управнн одбор и по којем је установљено примање: 39.702 К 01 пот. издавање 39.480 К; сувишак 222 к 01 пот. скупштина једногласно усваја прорачун с предлогом, да се благајнику новиси хонорар од 600 на 800 К годншње почињућп 1. јулом о. г. Чита се извештај надзорника др. Милана Петровића и надзорнице Меланије Татићеве о владању и успеху мушке п женске деце"у конвпкту у год. 1910—1911. Оба извештаја узета су на знање. Читају се предлози управног одбора, да се: 1. Због скупоће животних намирница повиси питомачка пристојба у шк. години 1911-1912. за неучптељску децу месечно на 40 К без прања, а 43 К с прањем. За учитељску децу месечно на 30 К без прања а 33 К с прањем. 2. Да се питомачка пристојба за месец јунп уплати већ 1. маја с тога, тито пнтомцп већпном остану дужни за тај последњи месец. 3. Да се сви питомце имају разићи својим кућама чим се сврше годншњи испиги п само још сутрадан има им се дати храна. 4. Да штету коју нанесу пптомци н пптомице на здању, намештају и другим стварима имају подмирити из своје Братске Касе. 5. Да се питомци и питомнце, који ионављају разред не приме у завод на основу § 45. друштвенпх правила, Сви ови иредлози усвојени суједногласно. Усваја се поступак одборов према дужницима. Правила кућевног реда имају се отштампати н доставити сваком питомцу и иитомпцп ради равнања. Примљено је у конвикт са 1911.—1912. год. 70 мушке деце н 24 женске, а не прнмају се троје мушке деце јер су пали на понављање разреда. Сви родитељи примљене деце позваће се да до 25. авг. нов. к. пошљу уписнину п пристојбу за лекарије за месец септембар. За председника је поново изабран н за идућу годину Арк. Варађанин, за иодпредседннка Александар Коњовић, за благајника