Školski glasnik
Бр. 10.
ШКОЛСКИ ГЛАСНИК
Стр. 180.
старски повереник узео учешћа у конференцијн наставничког збора и утецао на оцењивање успеха на разредном испиту, изречено је, да министарски изасланик нема нрава на то учешће и утецање, и умолиће се министар богочасти и јавне наставе, да својим повереницима у том смислу даде упутства. — Дозвољено је учешће ученика српске учитељске школе у Сомбору у гимнастичким утакмицама у Печују. — Подељен је трећи петогодишњи доплатак ирофесору српске учитељске школе сомборске Светнславу Берићу. — По молби управе исте школе повншена је уписнина на 20 К у сврху набавке и оправке учила и штампања годишњег Школског Извештаја. Поново је умољен Саб. Одбор да Данпци Јакшићевој, учитељици вежбаонице у Сомбору, стави у течај станарински и скупарински доплатак. — Поднеће се с препоруком молба привременог учитеља више дев. школе у Н. Саду, Жарка Благојевића, да му се као потпуно квалификованом ставе у течај берива редовног наставника. — Услед дописа управног одбора муниципије Новог Сада пожуриће се срп. цркв. општина новосадска да што пре приступи градњи зграде за тамошњу српску вишу дев. школу. — У поводу молбе творннце Појаци и др. ради обнове уговора у предмету „Жижица Светосавског Фонда" позвана је иста творннца да поднесе извештај, зашто од 1. јула 1910. није ппшта допринела Светосавском Фонду? ■— Дозвољено је медицинару Бранку Косановићу, једногодишњем добровољцу у Беловару код 97 пеш. пуковније, да може своју стипендијупз закладе Атанаспја Бале уживати и за време војничке службе. — Дозвољеноје управама српских учитељ. школа у Сомбору, да годишњн извештај могу штампати у којој сомборској штампарији с обзиром на хитност штампања извештаја и његову тачност. — Све остале тисканнце имају набављати из Срп. Ман. Штампарије. — Препоручено је учитељству и учит. школама „Модерно пчеларство" учитеља Мих. Мартиновића у Бос. Крупи. На основи стручне оцене школске анкете на „Буквар" (чудо од буквара) Љ. Јовановића, учитеља у Уљми, изречено је, да БШОдбори могу добрим методичарима учитељнма дозволити покушаје ради употребе тога буквара, али имају своје мншљење о њему подносити преко ЕШОдбора Шк. Савету. —• Према мишљењу г. Николе Шумоње дозволиће се употреба „Педагогике" Љуб. М. Протића, ако професор педагогике жели ту књигу, писану у хербартовском правцу, употребити. — Рукопис „Психологија" од Бож. Борђошког издан је на оцену Николи Шумоњи, управитељу препарандије у Пакрацу. — Притужба учиљског одбора земунског, да им црквена општина не нздаје уредбом прописане дрварпне, уступљена је Бпарх. Школ. Одбору на што бржи извиђај и извештај. — Примљен је
нацрт за „Правилннк" по коме ће месни учитељски зборови крајем шк. године нзвршивати поделу разреда међу учитељске снаге. Прнмљен је истог референта „Нацрт за наредбу", којом се приписују обавезна школска учила и намештаји у српским нар. школама у Хрватској н Славонији. — Примљеп је предлог гл. шк. референта, да се ради уштеде и времена штампају бланкетп за учптељске декрете сталности и за дописе ЕШОдборима, којима се декрети достављају. — Узет је на знање отпнс министра председника, да је у споразуму са кр. зем. владом, одбио уток Стевана Бенина, српског народног учитеља у Даљу, против дисциплинарне пресуде Шк. Савета, који га је казнно на ускраћење трећине плате кроз пола године и сношење трошкова двеју истрага. — С тим у свези, услед пријаве да није уплатио глобу, изречену 1909. године, позван је АШОдбор да накнадно убере ту глобу и унесе је у чнновничко-професорскн мировински фонд. — По предлогу члана Милана Мандровића примљен је референтов „Нацрт статута за српске више дев. школе". Рукопис „Читанка" за више дев. школе издан је на оцену проф. Васи Стајићу у Сомбору. — Примљени су референтови „Нацрти за правилнике о нострнфикацији професорских и забавиљских диплома, о полагању стручног испита из српског језика и књижевности. Узет је на знање допис министра богочастп и јавне наставе, да је одбио уток Јована 3. Медурнћа протпв избора Ст. Бенина за учитеља у Турији. — И првога и другога дана темељно је претресан „Нацрт за Наставну Основу српских народних школа у Угарској", који је нацрт на позив Шк. Савета израдила школска анкета, и о којем су срески учптељскн зборови поднели Шк. Савету своје мишљење. Након свестраног разматрања и претресања утврђен је слог „Нормалне Наставпе Основе" за све (подељене и неподељене) српске народне школе у Угарској с тим, да се има издати опширно упутство, у коме ће се потанко набројати наставно градиво за потпуно подељене, делимично подељене и неподељене школе. „Наставна Основа за српске народне школе у Хрватској и Славонији", за које је такође спремљен детаљно израђен „Нацрт", коначно ће се утврдити у идућој седници Шк. Савета. „Србобран".
Учитељски зборови. (Свршетак.) Седница будимског епархијског учит. збора. В. Разговор: Да се узме оно, што је прописано за мађ. језик. По&есница: Према мађарском.