Školski glasnik
Стр. оЗ.
студентп (* | >111*1 .'П оивт зато не заборављају свој матерн>п језпк п не престају га волетп. Састају се у одређене часове мпмо наставе п усавршавају се у њему. У евангелпчком учитељскрм семпнару у Будишину иредавао је српски језнк Ироф. К. Б. ( 1>идлор, у католичком семинару тога места бпо је учитељ, сриског језика све до своје смрти (1894.) познати лужички просветни радник Михаило Хорнпк. Лужички Срби, теж.ећи за впганм образовањем уче се илн у Немачкој плн на чешкнм великим школама у Прагу. Једпно је на чешком свеучилишту бпла заведена катедра за лужпчко-српски језпк. Лекторје познати чешки словеиофил А. т 1ерни. Студенти Луишчани пмају своја удружења: „Соаећчв «1а\-1са ВпсИк8Јпеп818" основано 1839. год.; „Сербовка" у Прагу; „Сорабпа" у Лајпцигу; и „Влада" у Кудшшшу. Сваке годпне прпређују лужичкн студенти скуп „Н1о\\па 8к1)а(1/о\\апка веЉзкеје 11(1о\\-асеје пПосИ/лпу". Главна сврха свију Лужичких Срба је, да потпуно освоје свој матерњп језпк, познавање српске књижевности и своје иовеснице. Требало бп, да њпхова херојска љубав према Словенству пађе впше помоћп у 150 мплпјуна Словенске браће, него тпто је то до сад било. РеД, Ко21ес1у.
Учотељство. Скупштина учитељског удружења БачкоБодрошке жупаније. У недеЉу 9. фебр. о. г. .држана је учптељска скупштпна у свечаној дворници „Ловачког рога" у Сомбору, на којој је био заступљен врло леп број учитеља обојега пола, а тако исто и преко очекивања, било је заступљеио п српско народио учитељство — сва три среска учпт. збора еиархије бачке, који сви подједнако осећају оне неиравде, које су им ианесене од стране министра иросвете нриликом уређења дотационе уредбе у Угарској. Скупштпну је отворио г. Б. ПеШењи, учитељ сомборски п председник учит. удружења, те је у кратким потезима изнео разлог сазиву данашње ванредне скупштинске сединце. Поздравља присутне чланове н госте учитеље без разлике вере и народности, као и бл. госп. Ј. Фараго, кр. држ. надзорника, као представннка високе владе, који је у своме говбру наглаепо, да осећа бол и јаде учитељства и иада се да
Бр. :Ј.
||С се наћп пута ц начпна да се санпрају пз-' веспе нотребе, те да ће та уредба код спецпјалпе расправе бити уређена, како то захтевају ннтересп учптељства и отаџбине. Познаје подручно му учптељство, те моли, да при критиковању дотацноне уредбе, пресуђује хладно н објектпвио, како бп учнтељство са-_ чувало симиатије које грађанство гајп према своме учитељству. Поеле овога говора, Фрања Деак, реферисао је о повредама, које су нанесене државном, а Сшеван Греф, вероисиоведном учитељству, те су усвојене резолуцпје, како су пх појединп референти предлолшли скупштинп. Овде ћемо навестн само главпије тачке, предложене резолуције, наиме: да се учптељство обојега пола уврсти у XI., X. и IX. илаћевни разред, а после навршених 36 година учитељске службе у VIII. плаћевнп разред, а уз то да буду очувана сва права која су стечена пре ове уредбе, јјао што су петогодишњи, лични и породични доилатци. Ђорђе Пилер, учитељ пз Аде, реферисао је о учит. мировинској уредби, те је усвојено, да се емањи број службени годииа од 40 иа 35, а после пет година учнтељске службе да се рачуна 40% мирввине од установљене своте оном учитељу, који би иосле тога времена постао неспособаи за учитељски рад. Учитељске удовице после емрти свога мужа, да уживају 50°/ 0 од пастигпуте мировине. 0 учитељској нрагматици реферисао је учитељ Стеван ШуберШ, из Чонопљс, који је заступао најнапреднпја иачела, иа којима би требала да се оснцва учптељска прагматпка. АлберШ Ломбош, учитељ сомборски, у дужем и родољубивом говору, допуиио је поменуте резолуције тиме, нз разлога, што впсока влада и министар иросвете, нису вољпи да хонорирају учитељски рад онако, како то учнтелзство заслужује, то да п ово учитељство са свога данашњег састанка тражн, да се што нре уведе опште тајно бпрачко право са гласањем по општинама, јер се нада да ће само тако састављени народни парламенат знатн уважити н извршити учитељске оправдане жеље. Допуна ова усвојена је еа свима протпв једног гласа. Још нам је напоменутн, да су на ову скупштину позвани и посланици бачке жупаније, али да ниједан пије од њих дошао.
ШКОЛСКП 1VI \< '11111»