Školski glasnik
Отр. 289.
ШКОЛСКИ ГЛАСНИК
Вр. 16.
Школски лекари и лекарке. У Немачкој у Берлину уз мушке школ. лекаре, постављају н женске у женским школама, што је врло умесио и бправдано. Школе на бродовима. У Енглеској у Лондону, баве се мишљу, да уреде школе и на бродовима; Градонамеоник једне четврти Лондона, затражио је неколико старијих ратних бродова, па ће на њима удесити дворнице за школе, одређене су за слабуњаву децу, коју ће бродови однети даље нз загушљиве и вечпо надимљене градске атмосфере на пучину. Боже, мисЛи лп когод у нас на слабуњаву децу? Сећа ли се ко, како би тој сврси могли лепо послужити наши манастири и један мали део прихода им? „Српски учитељски конвикт у Новом Саду', примио је у новембру о. г. од Натошевић" учитељског деон. друштва у Новом Саду 40 К прилога уместо венца на одар своме бившем председнику пок. Ђоки Михајловићу. Од г. Матеја Ћирића, јерођакона манастира Велике Ремете 5 К свечареког пуилога. Читуље. "ј" Јелена Белеслијина, учитељица у Тиса Хиђошу. Од дуже времена побољевала је, али школу није никад напуштала, него је тако рећи до смрти учитељску дужност вршила. И она је, као и многи српски учитељи, жртвовала и своје здрављс за напредак српске школе и просвете народне. На среским зборовима је више пута држала практична предавања, која су лепо била примана; а свагда је с иажњом пратила радове на зборовима, те и у дебатама редовно участвовала. Неко време отправљала је у свом месту и поштанско звање. Од природе је била весела и забавна, те у друштву радо виђена. Бог да јој душу прости! | Пван Рајков, учитељ из Срп. Црње преминуо је после дужег боловања код својих родитеља у В. Кикинди. Био је вредан и савестан учитељ. Много је читао и с великом вољом пратио сав рад на књижевном пољу. Живо је участвовао у јавним пословима свога места. Јако је волео песму, те је у свом месту основао певачку дружину и с њом више пута у цркви појао, а приређивао и беседе. Да је то посао са великим трудом скопчан, свако зна; али вредни Иван није жалио труда, јер је себи чинио задовољства а српској песми услуге чинио. Био је ревностан и агилан раденик нри пзборима за епархијске
скупштине у корист демократске странке, али кад је њему требало услугу вратити, није ју добио. И то га је јако болело. Разочаран, много се пута јадиковао на такав поступак. Вредном учитељу Ивану Рајковом Бог душу нека опрости!
0ДГ0В0РИ УРЕДНИШТВА. Ђ. Т. Ваше мишљење о делању извршног одбора митропол. учитељске. скупштине, у погледу припремних радова за остварење паших оправданих тежња на евент. сааваном у сабору, потпуно одобравамо . и учиЉћемо путем писма прве кораке, да се извршни одбор шжрене на рад у том правцу. Л. Т. Шк. Гл. излазиће еамо до нове године под уредништвом гђе удове ј Ђуке. То расположење учињено је на основу споразума најближпх пријатеља Ђукинпх са иретпоставком, да ће сви другови и другарице бити овакпм расположењем задовољни. А учињено је тако и стога, да за то време гђа покупи дугове од дужника. Нс одобравамо вам, што нисте за оснивање задужбине | Ђуке све дотле, док се дугови његови који су нашп (!) не исплате. Истина је, нису ти дугови Ђукпни, али су још мање наши, који смо тачно и плаћали п колико толикО зарађивали листу. Па, кад би усвојили ваше мишљење: да прикупљањем прилога прво платимо те дугове, па тек нреостатак оставимо задужбини, онда би мукташе и даље мазили и они би се још и слатко насмејали нама т. ј. онима, који тегле за њих, док онн лепо ништа не радећи и не плаћајући, коче трчак редовном нам раду, а Ђукине сироте нечовечно кламају. На суд ћемо ми њи*, а задужбина нек је задужбина! Нек сс једном зна, ко је какав.
Књиге 0 листови. Новп Васпитач. Св. VI., VII. и VIII. Год. XXVI. Орган за педагошку књижевност. Уређује друг Васа Битојевић. Овај добро уређивани месечни лпст, топло препоручујемо. Н а р о д н Б1 н у ч и т е л в. Св. 21.— 0. Недељни педагошки журнал, излази у Москви. Просветнп Гласник, службени лист минпстарства црквено-школ. послова прекосавске браће. В. Л. Лан: Ш к о л а д4 Јстнл, превод с немачког у издању педаг. новина „Школа и Жизнв". ВћстникЂ Воспитанјл, научно популарни журнал. Издаје га Др. Н. МихаПловг. — Москва. Опћа црквена историја, са црквено статитист. додатком од Јевсевија Поповића професора на иравосл. богоеловском факултету у Черновицама. С немачког превео ђакон Др. Мојсије Стојков, доцент у марловачкој богословпји. — Цена 20 К.