Službeni list Vardarske banovine

гз 4

Страна 4

СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

Број 29

Годишњица наше Бановине

— Наставак —

у! Социјална политика и народно здравље

У области социјалне политике рађено је на збрињавању напуштене деце у дечијим домовима и колонијама за одојчад и малу децу, кроз три опоравилишта (Перистер, Крушево и Дечане) прошло је летос 450 слабуњаве деце, која су просечно добила 2 кгр. у тежини.

Збрањавање незбринутих стараца и старица у дому стараца-ица у Битољу.

· Упућено је 17 слепе и глувонеме деце у државне заводеу Земуну и Јагодини на образовање о трошку Бановине.

Издато је помоћи у износу 151.000 дхнара сиромашним лицима оштећеним громом, поплавом и пожаром.

У циљу заштите радиика иавршен је преглед у 177 предузећа и предузете су мере да се радници обезбеде од несрећних случајева, и да се хигијенске прилике у предузећима поправе. Интервенисано је у !45 спорова између радника и послодавца.

Преко Окружног Уреда за осигурање радника и Експозитуре Берзе Рада у Скопљу рађено је на спровођењу социјалног осигурања радника, посредовању рада и помоћи незапосленим радницима.

Прикупљани су статистички податци венчаних, рођених и умрлих.

У области хигијенског подизања села израђено је девет водовода у селима: Октиси, Србљане, Власотинци, Мировче, Извору,. Ђуковцу, Војници, Градњи и Марков Граду; 2 ар. терска бунара, 4 бунара, 4 купатила, 6 чесама, 4 појила, 7 ђубришта и 3 нужника.

Давана су упуства општинским судовима, који су тражили бескаматне позајмице из фонда за асанацију села, за што бржу израду планова и предрачуна за намераване асанационе радове.

Из 1! домова Народнот Здравља и 32 здравствене станице вођена је борба против маларије, као и ранијих година, и вршена здравствена пропаганда од стране среских ле кара и лекара хигијенских установа.

У области здравствене службе рађено је на проналажеву и сузбијању заразних болести у народу и по школама од стране среских лекара под руковођењем овог оделења са успехом, што показује мали број оболења од заразних болести.

Достављани су доста тачни и на време седмодневни извештаји о кретању заразних болести, и по изласцима среских лекара по службеној дужности тако, да је ово одељење било у могућности на време предузимати потребне мере,

Контролисан је рад у болницама и туберкулозном санаторијуму у Сурдулици с тежњом, да се оболелим лицима што више помогне и

материјална и државна и бановинска средства што рационалније и економичније употребљавају.

Уведен је у живот закон о болницама од 27. фебруара 1930. године, по коме је остала само скопска: Болница и даље државном болницом, а осталих 12 државних болница преузело је одељење као бановинске на даље управљање и изгржавање на терет бановинског буџета, поред још 4 болнице обласних самоуправа. Према истом закону рељуцирано је болничких лекара 6. Прописан је предлог уредбе о одређивињу броја и врста оделења у банозинским болницама,

Радило се на изградњи нове болничке зграде у Праштини, новог павиљона државне болнице у Скопљу и проширења бановинске болнице у Лесковцу. ;

Донето је решења о подизању нових бол- |

ничких зграда у: Штипу, Битољу, Охриду, Врању и Призрену, за Штип је већ израђен план и предрачун.

Донето је ре ење о отварању нових среских амбуланта и венеролошке станице при Дому Народног Здравља у Лесковцу.

Донета је уредба на основу закона о здравственим општинама, по којој је образовано на територији ове бановине 31 самостална здравствена општина и 109 удружених здравствених општина.

Отворене су две нове грађанске апотеке и то у Кратову и Неготину на Вардару.

Донето је решење за отварање још осам нових апотека. Одређени су и утврђени рејони свих грађанских апотека и извршен преглед рада и уређења апотека у Скопљу и у другим местима.

Рађено је на уређењу и унапређење трију бановинских лечивих бања и то: Врањској, Сијаринској и Катлановској.

Прописане су таксе за купање, за становање, кур-таксе и нормалне таксе намирница у свим поменутим бањама.

Прописано је једнообразно вођење књига и уређења полицијске службе у бањама.

У изради су ситуациони планови за све бање и планови са прерачунима за подизање нових зграда. Извршена је и најнужнија оправка на постојећим зградама, басенима и каптажама. |

Извршена је набавка најнужнијих постељних и опште бањских ствари.

Уважена оставка

Решењем Господиаа Бана Вардарске Бановине [. Бр. 20575/30. од 16. октобра 1930. године уважена је оставка Др. Савићу Ђ. Сави, секундарном лекару унутрашњег одељења бановинске болнице у Призрену. '

= а Е ну» 4. Ја Јаја