Službeni list Vardarske banovine
Страна 12
СЛУЖБЕНИ ЛИСТ
Број 63—64
у ширем смислу, подноси шеф одељења, завода и отсека. За болнице два или више одељења у комисији морају бити сва три члана лекара, у мањим два лекара од којих један мора бити државни или у другој којој јавној служби, а трећи члан један чиновник друге. Главни разлози за расходовање јесу: ивломљеност и нарочито немогућност оптавле због дотрајалости.
У случају кад је потребно старији тип инструмената или медецинско-хигијенског апарата заменити новијим и несумњиво практичнијим и бољим, то ће се урадити по образложењу шефа и решења наредбодавца !. степена или његовог овлашћеника.
Члан 89.
Расходовање свих стручних и инвентарских предмета при електричним постројењима, ложионицама, централном грејању, водоводу, машинским инсталацијама, занатским радионицама и др. предлаже се за расход по оцени и процени једног стручњака за то, који је први члан комисије, други лекар, а трећи члан један чиновник. Метали, дрвенарија, кожарске израђевине, ужарија, гумене предмете и слично, оглашени као неупотребљиви за редовну употребу или нерентабилне за оправку и поправку излажу се прописиим путем. по мишљењу комисије предаји.
Члан 90.
Свака болница мора имати „књигу потрошног материјала“. У ову књигу уписује се ради задужења и оправдања сав онај материјал који се брзо троши, или који нема велике вредности и којисеу опште не уноси у инвентарску књигу.
При давању на употребу потрошног материјала, одељењима, отсецима, заводима болнице и осталом болничком особљу, одредиће се време трајања потрошног материјала.
Потрошни материјал расходује се на основу уредних требовања.
ХМ. Библиотека.
Члан 91.
При свакој болници основаће се библиотека а у великим болницама централна библиотека, која ће се попуњавати према закључку шефовског већа, где га има. За одељење може се набавити најмањи број најнужнијих приручних књига. Руковање библиотеком поверава се једном чиновнику, кога ће одрадити управник, а у централним библиотекама, нарочитог библиотекара. Надзор над библиотеком поверава се једном лекару.
ХУ. Болнички музеј.
Члан 92, При свакој се болници по могућству има
установити музеј у коме ће се чувати предмети, који су од научног интереса.
ХМ]. Болнички свештеник.
Члан 93.
Он се бави у болници по потреби и позиву болничке управе,
Даје обавештења и постизава споразуме за сахрану мртваца као п због издавања извода умрлих и рођених. Води протокол умрлих и даје извештаје о статистици умрлих и рођених у болници. =
Опела, пренос мртваца и пратње врше се, у споразуму са бдлничким свештеником, од 14 часова. Изузетно може и раније, кад управник и шеф просектуре одобре.
Ако мртвац није умро од заразне болести а на захтев његове фамилије да се не обави опело 7 болничкој капели, већ.код куће, или у варошкој односно гробљанској цркви, свештеник ће излазити овим молбама у сусрет, претходно прикупивши и укњиживши све потребне податке о покојнику, пре него што би се исти изнео из болничке капеле. За оваке неопеване случајеве болнички свештеник водиће нарочиту прибелешку у примедбама протокола умрлих, т.ј. да покојник није опеван у болничкој капели већ да је по молби његове фамилије Н. Н. однесен из болничке капеле ради извршења опела код куће или у другој цркви.
У случају да је болесник умро од заразне болести или да покојника на молбу његових чланова фамилије треба пренети из једног ме: ста у друго, важе нарочити прописи о томе и пренос може се извршити само по одобрењу надлежне санитетско-полицијске власти.
Награда болничких свештеника регулисаће се таксама, које ће се прописати у споразуму надлежне црквене власти и Краљ. банске управе за све обреде које ће свештеник оба: вити у капели болничкој.
У случају смрти бомесника мојсијеве вере, чировник пријемног одељења извештава родбину или јеврејску општину, а у случају смрти болесника мухамедове вероисповести обавештава се муслимански имам ради извршења обреда сахране по обичајима њихове вероисповести.
(Ово последње важн и за остале свештенике разних вероисповести, као на пр. евангелисти, протестанти и будисти.
Члан 94.
Овај Правилник ступа на снагу даном обнародовања у Бановинском службеном листу.
МТ. Бр. 5.031. Заменик бана 21. фебругра 1931. Вардарске бановине: у Скопљу. Помоћник,
Драг. Д. Тодоровић, с.р.