Službeni list Vardarske banovine

Страна 16 _

трговачка удружења, а Банска управа им додељује сваке године по извесну помоћ, према расположивом кредиту и сразмерно броју ученика.

д) За одржавање курсева по Закону о радњама предвиђа се скромна сума од 20:000 динара, а за давање помоћи свима стручним школама 32 хиљада динара.

Курсеви одржани у току ове године: 1) каменорезачки курс у Сурдулици; 2) по један курс за васпитање и усавршавање занатлија у Скопљу, Битољу и Лесковцу; 3) курс за канализацију и водоводну инсталацију у Скопљу; 4) плетарски курс у Кичеву; 5) обућарски курс у Прилепу; 6) обућарски курс у Приштини; 7) курс за израду армирано-бетонских радова у Скопљу; 8) курс за кројење мушког одела у Скопљу; 9) курс за кројење женског одела у Скопљу; 10) оерберскофризерски курс у Куманову; 11) кројачки курс у Призрену; 12) поткивачки. курс у Куманову и Скопљу.

Одржано је, дакле, свега 15 курсева.

Све ове курсеве финансирао је Завод за унапређење индустрије и занатства при Министарству трговине и индустрије, и они су знатно помогли подизање стручности и културе код наших занатлија, те сматрам да треба одати признање г. Министру трговине и индустрије на помоћи коју указује нашем занатству. Поред ових курсева одржано је неколико приватних курсева за усавршавање занатлија (Прилеп, Тетово, Гњилане, Скопље). ;

4) Кућна радиност. — У вези са стручним образовањем женске омладине, Краљевска банска управа се“стара да, у границама својих могућности, унапреди кућну радиност. У ово послератно доба, кад је извршена велика преоријентација рада и занимања, продукције и потрошње, потреба и укуса, кућна радиност наших домаћинстава опала је знатно, а извесне израђевине те кућне радиности нису могле да нађу више прође. Платно, свилено или памучно, сукно, чарапе од вуне, разне текстилне израђевине од вуне, лана ин конопља, лилимови, покривачи, везови, све то што је чинило основ раније кућне радиности, добило је јаког конкурента у фабричним израђевинама и у новом начину живота, те домаће чељаде није могло више да својим радом допринесе изграиђвању куће, која се почела да ослања само на зараду му“ шкараца, и тиме постајала све сиромашнијом.

Крљевска банека управа је дужна, уз припомоћ осталих чинилаца, да успостави ранију равнотежу у многим сеоским и варошким домаћинствима и створи предуслове да се стане на пут овом тако штетном опадању народног привређивања у широким масама. Упослити жену у кући — значи сачувати здрав породични живот, и где за то има могућности не гурати је напорном раду по разним радионицама, уколико и тамо има могућности за запослење. Проблем је у томе да домаћица, поред свог редовног посла у кући, може израђивати извесне производе, које може уновчити. Свако средство у том погледу је добро дотло: мода и креација моде, пропаганда за увођење у употребу прерађевина које кућно чељаде

_ СЛУЖБЕНИ Лист

ДР УРУК РАНИ РА ПАР УУ МАКИ

Број 782

може да пружи, прилагођавање кућне радиности захтевима данашњице, указивање на нове моделе п нови начин производње и т. д. Замисао Краљ. банске управе је да се у Скопљу створи један завод за примењене вештине, са извесним комерцијалним уређењем. У том заводу би се и теориски и практично проучавали начини рада у кућној радиности. Израђивали би се модели према потребама данашњег укуса, примале би се евентуално наруџбине, а одатле би се посао делио даље на установе и појединце који би хтели да се упосле и да зараде. Умешност и укус наших жена је на великом гласу, и готово нема израђевине за које оне не би биле способне, за разбојем, за везом, за кројењем и шивењем, за чипком и 2. Д.

На жалост ни у овој јубиларној години двадесетпетогодишњице од ослобођења, Краљевска банска управа није у могућности да своју замисао приведе у дело, јер средства којима се располаже и сувише су ограничена. У текућој години са бескрајно малом сумом од 15.000 динара колико је предвиђено за кућну радиност, урађено је што се могло: раде се разбоји за платно, за кострет, за ћилимове нашег и оријенталског типа, покушано је да се уз оријенталну технику раде ћилимови на које се имају применити наши цпртежи, наше народне шаре и створи по могућности тип тих данас тако цењених производа. С друге стране стварањем ћилимарских одељења при женским занатским школама или посебних ћилимарских школа, спрема се добар женски подмладак, који ће доцније у својој кући моћи самостално да ради и да привређује. У буџету за 1987/38 год. предвиђена је сума од 25.000 динара која ће се употребити у корист помагања развоја кућне радиности, и кад се доврше ови припремни радови приступиће се и остварењу замисли овог Одеље“ ња: организовању поменутог завода за примењене вештине. Само преко овог ситног али доследног рада успеће се да се нашим сиромашним до: маћинствима стварно притекне у помоћ, и омогући нормалан живот: Женски свет у нашој бановини не тражи милостињу, него запослење и мо: гућност да своје рукотворине уновчи.

5) Трговина. — Стање наше трговине се није осетно поправило у овој години. Главни мањак се осећа услед врло рђаве године у производњи житарице и воћа. Док су други крајеви имали оогату жетву и богату бербу, Јужна Србија је у том погледу страдала. Истина је да су откупне цене дувана и опиума биле боље, те је произвођач дошао до нешто обилнијих прихода, али ни ти повећани приходи нису могли да компензују губитке од лоше жетве. Према томе побољшање цена пољопривредних производа није се изразило неким осетним бољитком у трговини, јер је куповна моћ широких маса и сувише била опала да би нешто повољније коњуктуре могле да попуне огромне празнине из ранијих година. Бољитак се може очекивати само од повећања обима пословања, али оно иде врло споро, и при оваквој привредној ситуацији у свету, а с обзиром на ограничење могућности наших привредника, оно је и