Službeni list Vardarske banovine
Број 834
пе прев === ==
СЛУЖБЕНИ лист
Страна 23 _
ПЦ РУРР РШВА
ве да пожури са оправком школске зграде да се
не Оба сила нека несрећа.
| тако да ресанској школи да већи кредит
како за канцеларијске потребе тако исто и за одр-
жавање чистоће. Концесију за
Зато молим Просветно одељење Банске упраа Е
саобраћај на путу има дру-
штво „Југ“, па мислим да нити секпија нити грађанство је обавезно да овај пут чисти а да се друштво „Југ: њиме користи, јер то друштво
„Југ“ пушта у саобраћај по 4 путничка аутобуса дневно. Требало би да се „Југу“ нареди и стави услов у вези са конпесијом да својим средствима чисти пут. Да се снабде са трактором као што то раде Браћа Поповић из Скопља на путу Скопље- Лебар—Охрид. (Осим тога да би се олакшао рад ч самим радницима и путарима, да техничка секциза подигне на томе путу где нађе за сходно једну малу кућицу где би се склањали радници и путари и евентуално преноћивали тамо у тешким данима. Господине Бане, завршавајући свој говор у коме сам изнео све најпотребније и најнужније потребе Преспанаца, ја вас молим у име моје и мога среза ла све што стоји до вас учините и овим би залужили Преспу и уједно поправили учињене грешке ранијих управа. |
Реч добија бански већник за град Куманово г. Глигоријевић Тома који напомиње да је тешка увреда пала на пољопривредне референте од претходних говорника. Сматра да нема кривице до њих јер они чине колико могу а кривица лежи до народа који не слуша.
По питању пољопривредних ргсадника сматра ла су господа већници погрешно схватили излагања г. начелника Пољопривредног одељења, јер није у питању потпуно укидање свих среских расадника, него се ради о томе да се расадници свелу на неколико пентралних расадника.
У погледу осигурања од града држи умесно да се отттета не може платити онима к нису на време уплатили осигуранину.
Реч добија бански већник за град Призрен г. Чичк пп Уреи који наводи да нема довољно ра-
салника и да би исте требало умножити, јер пољОп ЈЕ вредници чак из Призрена 1 морају да долазе по саднице у Скопље и друга места.
Каже да срески пољопривредни референти не воде довољно рачуна о томе како треба лозу уредити и одгајити, не држе о томе никаква предавања нити објашњења, а сем тога ништа не предузимају да се на време набави потребна галица.
Затим добија реч већник за град Битољ г. Давковић Благоје који каже да су пољопривредни референти сувише оптерећени алминистративним пословима и да зато нису у стању да буду чешће и дуже са народом. Због тога налази да би среским пољопривредним референтима требало лати помоћнике или неко друго помоћно особље које би водило канцеларијске и административне
је оји
ла
| | | | | | | | |
|
послове, па да се пољопривредном референту 0могући да буде готово искључиво на терену. Сматра да је сточарство знатно опало усле;
околности што су пашњаци одузети и претворени
у зиратна земљишта. Тражи да се пашњаци врате и у ту сврху апелује на г. Бана да ургира код Министарства. Бански већник за срез неродимски г. Никшић Милан сматра да задружни шумари више шкоде него користе и да се шума много више сатире. Свако село има свог чувара па су ови задружни чувари сувишни. Они не добијају на време плату, па то на други начин прибављају. Општине на време не шаљу новац Финансијском одељењу па предлаже да се ови чувари или укину или на време уредно исплаћују.
Реч добија бански већник за.град Скопље г. Владан Богдановић који примећује да је шеф Отсека за ветеринарство сувише оштро напао Скопску општину тврдећи да она није ништа урадила у погледу подизања модерне кланице и замера истом на тој констатацији напомињући да је општина скопска сувише много ангажована на великим радовима који су у току а у плану је и подизање модерне кланице те чим то буде технички и финансијално могуће то ће се и провести.
Бан г. Новаковић пита већнике да ли прихватају резолуцију коју је поднео бански већник из Власотинада г. др. Велашевић, па напомиње да би ту резолуцију требало упутити и г. Министру пољопривреде, што већници једногласно прихваћају.
Затим Господин Бан каже:
Мени је драго што сте показали толико интересовања за питања Пољопривредног одељења. Чули смо врло лепих предлога и мишљења који су бележени у записник и ми пемо све то имати у виду па ћемо поступити онако како нам закон дозвољава и како ће бити корисно по народ. Има грешака и у погледу пословања пољопривредних референата, као што има грешака и код других органа, али ћемо гледати да се све то исправи и доведе у ред.
У погледу чувања шума ја ћу расписати једну анкету преко општинских управа, да бисмо видели на који ће се начин најбоље сачувати наше шуме и подићи нове, јер су шуме највеће народно благо.
Сматрам да је дискусија исцрпена, па молим вас ла се изјасните да ли желите да се буџет Пољопривредног одељења чита по партијама, или ћете га усвојити овако.
Бански већници усвајају буџет Пољоприврелног олељења у целости.
После тога Бан г. Новаковић позива начелника Просветног одељења г. Алексића Љубомира да поднесе експозе буцет свога одељења на што исти чита следећи експозе: Е
уз
ЕКСПОЗЕ 0О ПРОСВЕТИ
Буџет расхода Просветног одељења за текућу 1937/38 годину износи Дин. 13.072.899.—; за наредну 1938/39 годину смањен је за Дин. 102.169.и предлаже се у укупном износу Дин. 12.970.730.—
И у овом предлогу, ради боље прегледности, вршена је концентрација кредита према природи просветних послова, па се о свакој врсти послова даје и потребно посебно образложење.