Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918

168

да се сједини са једнокрвном браћом у Србији ни Црној Гори у једну независну државу.

__„Влада француска сматра Југословенске добровољачке трупе, које се налазе у српској војсци, у Македонији, Мурманији и Сибнријн, као савезничке трупе, зараћене у редовном рату са А- Угарском, Немачком и њиховим савезницима.

„Француска влада признаје такођер „Југословенски Одбор“, конституисан у месецу мају 1915. под председништвом Д-р Анте Трумбића, представником и органом националних интереса југословенског народа С.Х и С. подложних АустроУгарској. Француска влада признаје једнако овај исти одбор мандатором овог народа и узима на знање декларацију којом се споменути Ј. О. обвезује да ће водити своју политичку акцију у потпуном споразуму с владом Краљевине Србије у смислу Крфске декларације од 20. јула 1917.“

Тражило се овим, као што видите, да француска влада призна „југословенском народу“ право да прекине везе, које га вежу са Аустро-Угарском, и тражило се да она призна „Југословенски - Одбор“ за представника „националних интереса“ тога народа. Једном речи, тражило се од француске владе да нас разједини, да будемо двоје, да се не јављамо пред Савезницима као целина, као један народ, него као два народа, или као два дела једног истог народа, од којих сваки има своје посебне интересе, своје посебне погледе и своје посебне представнике! На само ослобођење „југословенског народа“ Д-р Трумбић није много мислио. А било је очевидно да је тај „југословенски народ“ најпре требало ослободити, да му је, дакле, најпре требало дати могућности да може привести и у дело оно „право“ о раскидању веза с Аустро-Угарском. А то право раскидања, на чијем признању настојаваше г. Грумбић код француске владе, ни једна савезничка влада тада уопште није јавно могла признати из простога разлога, што Централне Силе још никако нису биле побеђене, да би Савезници, а да у очима озбиљног света не изгледају смешни, могли још тада, на рачун тих Сила, додељивати „југословенском народу“ чак и право, да се издвоји из Аустро-Угарске и постане независан на територијама на којима је обитавао.“)

%) У Версаљу је 8. јуна, само на пет недеља пре горњег корака Д-р Трумбићевог, одржана конференција Савезника. Из коминикеа, који је о тој конференцији био објављен, видело се да Савезници тпаже 22 Пољаке независну пољску државу (јер су Немачка н Аустро-Угарска раније саме прнстале на то), а за југословене н Чехословаке изјављују само симпатије за њихове пацпоналне тежње.