Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918

244

Народно Веће говорило Хрватима: „Ми нисмо побеђени, кој: ће морати платиши рашне трошкове, изградити порушено : попаљено, издржаваши победитељеве инвалиде и спротињу“, него смо и ми „братством са Србијом доспели међу победишеље“:). Тада је и г. Дринковић говорио: „Србији, њезвиној Јуначкој војсци, њезином народу цијело наше племе свих трију имена дугује вјечну захвалност и нешамјерно признање крог све векове“. А данас Данас тај исти Дринковић, као и Банић, и као већина чланова бив. загребачког Народног Већа, грдн E Србију, и њен народ, и њену војску, и обмањује Хрвате као да је њима, у име Србије, пре четири године нешто обећано, што Србија и Срби сад неће да испуне. Пре четири године Србија и њезин народ били су спасиоци, данас је то „балканштина“, „цинцарштина“, и шта још не!

Господине Лагења! Зар је така вера, коју је Хрватдаог!-)

1) „Посланица Народног Већа Словенаца, Хрвата н Срба“; Швеши: „Документи“... стр. 246—248.

2) „Хрват“, орган т. 3. Хрватске Заједнице, објавио је још у свом броју од 5—Х—1921. г.. да се Хрватска Заједница изјашњава за федера тивно устројство државе. Тиме су Хрвати из бив. Народног Клуб (у Привременом Парламенту) још једном погазили дату реч. =

Кад је Народни Клуб бно позван да узме учешћа у владиг, Ст. Протића, он се томе позиву одазвао и своје гледиште у погледу сарадње у г. Протићевој влади исказао у следећем:

„1) Наша млада држава треба да буде уставна и парламентарна монархија са династијом Карађорђевића на челу и престоницом у Београду; „2.) Она треба да има једну државну владу за цело Краљевство; »3.) Она треба да има само један једини парламенат; · „4 ) Овај једини парламенат имаће доносити законе за целу Краљевину; =

„5.) Устав треба да загарантује широку самоуправу општини, срезу, округу н већим јединицима“, али не аутономију „хисторијских покрајина“, како се п у наведеном броју „Хрвата“ представља.