Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918

20 њених народа и слободу сваке нације, па била она ма како мала. Прошло столеће гарантовало је слободу личности, а ово треба да гарантује слободу и независност малим народима. Тренутак је дошао да васкрсне слобода наше нације. Сложимо се да збацимо туђи јарам као браћа, чија срећа заБиси од нашега јединства. Спорагумећемо се брашски и наш уставни живош уредити на основи демократизма и једнакости у праву, слободе и дужностима. Знајте да се Србија неће никад одрећи своје браће; она ће их бранити до последње капи крви. Помогните јој да изврши своју брашску и божију мисију, да ослободи и уједини све југословенске земље. Туђе. нећемо, али своје недамо. У то име нека је срећан и од Бога благословен ваш рад“.“) :

На ову је депешу г. Пашић добио из Питсбурга одговор, у коме се, поред остадог, и ово каже: „уверени да ће искусни представници њени (Србијини) савладати све препреке, које би стојале на путу остварењу заједничког циља, тронуто благодаримо на очинској и братској поруци вашој, ше се радосно заверавамо вршити до краја све дужност према до-

«а

мовини“ 7)

Наша емиграција н њено схватање —- „Хрватски Одбор“

Изнели смо каква је била, за време рата, концепција српске скупштине и српске владе о нашем народном уједињењу и начину на који се оно имало спроводити.

Као што су читаоци видели, постављени“ циљ био је: ослобођење и уједињење свега нашег народа, због чега Србија има да продужи борбу уз своје савезнике. Србија, дакле, ослобођава и уједињује, а сви наши саплеменици, који се, ма на каквих узрока, налазе ван Аустро-Угарске, било у Европи пли у Америци, треба да јој помогну у извођењу те мисије.

Тако се имао схватити пут, којим је требало ићи ради остварења поменутог циља. И тако се то тада, у почетку, и схватало не само у ужим српским круговима, него и у широким

1) Загребачка „Слободна Трибува“ (број 15. од 1921. год.) неверно је цитирала једну реченицу у завршетку ове депеше, Она ту реченицу овако наводи: „помозите јој (Србији) да испуни евоју свешу мисију, да ослободи и уједини све Југословене“, докле та реченица гласи онако како смо је ми навели и како је и г. Шишић у својим „Документима“ (стр. 80) наводи: „Помозите јој (Србији) да изврши своју брашску и Божију мисију, да ослободи и уједини све југословенске земље“.

2) „Документи о постанку Краљерине Срба, Хрвата и Словенаца“ сабрао Федро Шишић, Загреб, 1920. г. стр. 79.