Srpske narodne pripovjetke, zagonetke i poslovice. Knj. 1 : pripovijetke i zagonetke, narodne pripovijetke i zagonetke

И

Банату по варошима се већ ни женске народне пјесме не пјевају, него којекаке нове, што праве учени људи и ђаци и калфе трговачке. — Ђекоје су пјесме тако на међи између женскије и јучкије, да човек не зна, међу које би и узео, н. пр. у овој (Тј) књизи 358 (651), и друге готово све на крају од 393—404.7). Оваке су пјесме наличније на јуначке, него на женске, али би се тешко чуло, да и људи пјевају уз гусле (већ ако женама), а због дужине не пјевају се ни као женске, него се само назују.

Ми видимо да пјесме јуначке и данас постају, зато мислим да не ће бити сувише и о постању њиовом штогођ рећи. Колико сам ја до данас могао дознати јуначке пјесме понајвише спјевавају људи средовијечни и старци. По реченим мјестима, куд се данас јуначке пјесме највише пјевају, нема, човека, који не зна неколико пјесама (ако не читави, а оно барем комада од њи), а има и, који и знаду и преко педесет, а може бити и на стотине. Који човек зна педесет равлични пјесама, (ако је за тај посао) њему је ласно нову пјесму спјевати. А уз то јоши ово ваља знати, да сељаци по оним земљама још немају оваки. брига ни потреба као по ришћанским државама, него живе доста налик на она времена, што поете називају златним вијеком. У Тршићу је један човек

под саму старост своју спјевавао млоге смијемлне

#) У овом издању: 731—733, 735—738, 646, 741, Т45, 7146. — 404 и 405 Вук је у трећем издању пренео у П књигу бр. 9. н 5. а 406 у Ш бр. 19.