Srpski književni glasnik

МАЂАРИ И ХРВАТИ. 137

Али п мимо установе о „политичком народу“, хрватско-угарска нагодба још на многим мјестима говори о Хрватској као о држави, посебице: у чл. 65., у ком „Краљевина Угарска признаје земљиштну ијелокупност краљевина Хрватске п Славоније: у чл. 66. где се потанко набрајају жупаније, које „спадају у територију краљевина Хрватске, Славоније п Далмације“; у чл. 67., којим се „Краљевина Угарска привољује на то, да се митнице (царинаре) у Земуну, Митровици, Кленаку и Јавору... из садашње непосредне средишне управе излуче, 7е у знак признања земљиштне ијелокуиности подреде загребачком финанцијалном равнатељству“ ; у чл. 61.—65., којима се одређује за Хрватску посебан грб за аутономно подручје боли тако као и за Упзарску, (док се за заједничке послове хрватско-угарске имаде употребљавати само заједнички хрватско-угареки гро“ који се види п на папирном новцу крунске вредности), и којима се императивно одређује. да се „на кованом новцу угарске круне има краљевском наслову увретити такођер наслов краља Далмације, Хрватске п Славоније.“

С гледишта народнога, хрватско-угарска нагодба још је далеко изразитија, и потпунија. У чл. 56. вели се: „У свемколиком. обеену краљевине Хрватске и Славоније службенп је језик хрватски толи у законодаветву, коли у судству и у управи“. А чл. 57. додаје: „За органе заједничке владе (на име код пошта, на жељезницама итд., које нагодба проглашује заједничким пословима хрватскоугарским) установљује се такођер (као пи у пређашњем члану) хрватски језик службеним језиком унутар граница краљевина Далмације, Хрватске и Славоније“. Доследно

3 Угарски грб то су четири водоравна потеза (словачке реке Ваг, Нитра, Гран, Ипола), двоструки (православни староморавски) криж и три брежуљка (опет словачка: Матра, Татра, Фатра), те Угарска има у право грб као за некадашњу државу ДВелико-Мађарску. Грб Хрватске сачињавају два водоравна потеза (Сава и Драва), звезда у пољу, три леопардове главе и 12 коцака, као знак 12 хрватских племена, која г. 1102. склопише прву нагодбу с угарским краљем Коломаном.