Srpski književni glasnik

394. СРПСКИ Књижевни ГЛАСНИК.

својим савременицима, п обратно. Такав је епициклус на пример филозофија Фихтеова и Шелингова, на крају крунисана Хегеловом карикатуром истих. Овај епициклус полазпо је напослетку од кружне линије вођене Кантом, одакле сам је ја прихватио да је даље водим: али у међувремену оптрчали су именовани лажни филозофи и још некоји други евој епициклус, који је сад управо завршен; услед чега и публика која је поред њих трчала опажа да се вратила на место одакле је и пошла.

Са овим етањем ствари у вези је и то што видимо да научни, књижевни и уметнички дух времена од прилике сваких трпдесет година отворено банкротира. За то време су се све тадашње заблуде толико увећале, да су се под геретом своје апеурдности срушиле, а у исто се доба на њима снажила опозиција. Сада дакле ствари пођу на другу страну: али често, меето старе, долази заблуда у протпвном правцу. Изнети овај ток ствари, у његовом периодичном повраћању, било би право, прагматично градиво историје књижевности: али ова слабо на то помишља. Поред тога је, због сразмерне краткоће таквих периода, често тешко прибрати потребне податке из давних времена; отуда се те етвари могу најзгодније поематрати на свом сопственом добу. Кад би се желео један пример из реалних наука, могла би се узети Вернерова нептунистична. геологија.“

Но ја остајем код раније наведеног, нама најближег примера. За Кантовом сјајном периодом у немачкој филозоФИји долази непосредно једна друга, у којој људи нису тражили да убеде но да импонују, не да буду темељити и јасни, но сјајни и хиперболични, и нарочито неразумљиви; шта више, ни истину нису тражили, но само да интригирају. Тако филозофија није могла напредовати. Најзад цела школа и метода дођоше до банкротства. Јер у Хегелу п његовим пајташима, дрекост њиховог глупа-

1 со об Мегпег, изврстан минералог, оснивалац геолошког нептунизма. По њему је море узрок свеколиким формацијама земљиним, а у минералогији вода је узрок свима новим облицима. (Превод.)