Srpski književni glasnik
400 СРПСКИ Књижевни UJACHME.
историје опште, политичке економије, историје радничкога покрета, слободноручног и геометријског цртања.
ЧИТУЉА.
Шарл Летурно. У првој половини фебруара ум о је“у Паризу, у седамдесет првој години живота, познати францу ски социолог п антрополог Шарл Летурно. Свршивши медицину, пошто је неколико година практиковао као лекар, он се 1860 искључиво одао изучавању антропологије, Његов плодан рад прекинут је 1871; пошто је участвовао у комуни, морао је побећи у Италију И тамо остати све до амнестије. Као један од најчувенијих представника. модерне антропологије, он је 1886 постао председник париског антрополошког друштва, и на томе месту остао је еве до смрти
Ретко је наћи научењака чији је рад био тако обилан. Од Летурноа остају ова крупна дела: „Физиологија страсти“, „Биологија“. „Социологија“, „Наука и Материјализам“, „Еволуција морала“, „Еволуција брака и породице“, „Еволуција евојине“, „Политичка еволуција код · разних раса људских“, „Правна еволуција код разних раса људских“, „Књижевна еволуција“. Пре два месеца изишло је његово последње дело „Етничка пепхологија“, закључак целог његовог рада.
Основна. идеја. коју је Летурно провео у свима својим проучавањима јесте плодна идеја еволуције Дарвина и Спенсера. У социолошким радовима његовима јасно се осећао утицај Фурија и Карла Маркса.
Летурно је и код нас био нознат, и у политичким листовима. неколико су пута превођени повећи одломци из његових дела.
ИСПРАВКА.
У прошлом броју нашега листа у оцени историјске студије ПИожаревачки Мир поткрале су се две погрешке, које треба исправити. Тако на стр. 308, у реду 24 у место Вјапсењ, 117 треба да стоји Втапећ, 113; а на стр. 311, у реду 11 у место у јуну 1615, треба у јуну 1715.
Власник, Свет. С. Симић. — УРЕДНИК, Богдан Поповић.