Srpski književni glasnik

49 Српски Књижевни ГЛАСНИК.

После ове чисто логичке стране, долази артистична. Она се огледа у томе што зна удесити на згодну месту ефект....

Осим тога она се показује и у ситницама ; као кад Видак, старији брат, Бучка у свечаној прилици зове пуним именом ДБучета; или кад овај на питање лекара, који у говору заноси на чешки, угађа да и сам говори тако, као да би му се тиме хтео удобрити: „Он јест так пал 2“ пита лекар, а Вучко одговара: „Так пал.“

У.

Поред ове вештине његове има. још нешто: он носи на себи чисто национално духовно обележје. Ово, до душе, имају и морају имати и други, али ни један тако да би могао послужити као типеки представник. Код њих се оно више види по предмету, у њега у начину; оно што они причају могао је испричати и странац који би довољно познавао наш живот, прилике; то би било тешко, али могућно; као он не би могао изнети.

— — интимни кг ита 1 }Y"B - __ __ _ чи ПИ:

HA

Али, колика је та његова вештина, она се ипак опажа и прозире. Читалац добија утисак као да је све брижљиво проучавано, слагано, намештано, дотеривано. И ако без тога нема уметничкога дела, то не треба да се опази; уметник треба да уме сакрити своју вештину, да се не види иза дела; (иначе ћеј оно што износи, место ла изгледа да је створено, изгледати да је само добро урађено, добар посао а не уметничко дело.

Те вештине Л. К. Лазаревић нема, да уме сакрити своју вештину и сасвим је разумљиво зашто није кадар сакрити је. Да се што сакрије, треба нечега иза чега ће се оно сакрити; а он нема ничега до те своје вештине. Она је на вилику, ми је видимо, и то нас буни; буни нас, јер нас буни све што је удешено и намештено, Што од у-