Srpski književni glasnik

682 Српски Књижевни ГЛАСНИК.

коме има највише симпатија међу члановима.: На ове примедбе његови следбеници нису хтели да довољно пажње обрате.

И Волес (МаПасе), који је упоредо с Дарвином дошао до дарвинизма, смањио је значај „борбе за живот“ изјавом: да она није општа, већ делимична, да није неизбежна, и да има случајева када у борби побеђују особе које су физички слабије.

Француски научници који су прихватили теорију развића организама такође су оспорили претерану улогу борбе за опстанак. Тако на пример, у Годријевим књигама о Геолошкоме развићу живошиња, које можете и на српском језику читати, изложен је огроман број палеонтолошких доказа о преображавању једних фела, родова и племена у друге и о појављивању и нестанку многих животиња, и то без претпоставке свирепе борбе међу њима, ма да Годри не одриче сасвим да је и животна утакмица могла имати неког утицаја на развиће животиња.

Антрополог П. Брока, присталица трансформизма, пребацио је дарвинистама да је неограничена снага, коју они приписују борби за опстанак и природном одбирању усљед те борбе, уображена и само хипотетична.“

Зоолог Жијар, велики поборник теорије развића, уврстио је борбу за опстанак, не у првенствене већ у споредне факторе развића. Он замера дарвинистима што занемарују изучавање битних фактора живота, а објашнење целога живота очекују од чаробне речи: борба за живот!“

Биолог Ланесан, који се доста бавио питањем о борби за опстанак како у свету живих створова, тако и

171. ве страна 107. г Рап! Вгоса: Биг је (гапзјогшате. 1870. у Метојгез 4 Атћгоројогје 1877, Ш, страна 191.

3 А. бтага: Гез Тасјецшг де Геуодшоп (Кеуце зејеп а че 1889, П, 646).