Srpski književni glasnik

СТУДЕНТИМА. 988 ринску. Не говорите рђаво о науци. Не реците да вас је преварила: она вара само кад је рђаво питају.

И шта је наука! Механика, физика, психологија, биологија, шта је то све, ако не упознавање природе и човека, или тачније: упознавање односа човека према природи и самих услова живота 2

Говорити рђаво о науци! Говорити рђаво о упознавању односа човека према природи. Каква лудост! Како не осећати да је по нас од силног значаја упознати услове живота да бисмо примили само оне који су потребни, а никако оне који често понижавају или муче, а које можемо избећи јер нам их је незнање или заблуда наметнула. Природне зависности које се јављају због састава планете и због функција наших органа толико су јаке и толико нагле да морамо пазити да се не изложимо и зависностима којима наша воља може владати. Поучени науком, ми се покоравамо природи ствари, и ово узвишено потчињавање јесте наше једино потчињавање.

Само, од науке не треба тражити оно што она не може дати. Не треба тражити љубави од Минерве, ни мудрости од Венере. Не треба тражити од науке да потврди одмах све претпоставке наше брижне маште. И нарочито, треба се чувати превремених уопштавања. Кад сам био ваших година десило ми се да у добром друштву паднем у ту погрешку. Ми смо тада били дарвинисти, трансформисти; природно одабирање, методично одабирање, животна утакмица нама су се чинили непроменљивим законима, и ми смо радили већ свесрдно да извучемо из Ламаркових опажања и Дарвинових предпоставака једну филозофију, правила за живот, друштвене законе, политичку конституцију, и шта ја знам! Једна жена високе интелигенције, Г-ђа Клеманса Роаје била је већ на основу закона о животној утакмици у шумама дала глас за увођење умерене демократије у европским земљама. То је значило ићи мало брзо, и ја почињем сумњати да можда дарвинизам није давао доста чврсту основу да понесе све грађевине које смо ми смерали да подигнемо на њего“