Srpski sion
С тр . 552.
Б р . 35.
штене старозаветне кљиге у једну целину т. ј у канон 1 , носле повратка из вавилонскога ропства, а то беше у првој половини петога века т. ј. од године 4:60—408. пре рођења Христова. Према горе реченоме, свештене књиге старога завета написане су у течају од хиљаду и две стотине година т. ј. написане су у размаку времена од призвања Мојсијева Богом на гори Хоривској, до установ.вења законитога реда међу пресељеницима из вавилонскога ропства, т. ј. у годинама 1670—420. до рођења Христова; а на име књига „ Постања", која излаже обећања Божја — Патријарсима, која обећања положише основ ослобођењу њихових иотомака из егииатскога ропства, 3 која уједно говоре о наследству земље Хананске, ван сваке сумње написана је самим Мојсијем, после његова призвања Богом на гори Хоривској т. ј. пре него што ће Мојсије доћи у Епшат, или на путу томе у Египат т. ј. око 1669. године до рођења Христова. Књига „ Излазак " написана је вероватно на скоро после Синајскога законодавства т. ј. око 1667. године. Књига ^Лештсха'- 1 састављена је после подигнућа Скиније т. ј. исте 1667. године, а то се јасно види из саме књиге, јер се у истој излажу начини спасоносне употребе овога Богом данога усгановљења. Књига „ Бројева " свршена је и придодата иредходним књигама, по доласку Јевреја на Јордан 3 нрема Јерихону, т. ј. када се свршило четрдесет-годишње странство-
1 У књизи Нејешје, а на име у 8. глави од 1 — 18. стиха. иашазимо најасио сведочанство, даје Јездра скуиио старозаветне свештене књиге у канон. које се тада називаху: „Закон Вожји", или: .Књига закона Мојсијева". Још боље и јаче сведочанство налазимо у самој књизи Јездриној у 7. глави 10. стиху. где изрично стоји, да се Јездра бавио истраживањем закона Господњег, т. ј. сабирањем свештепих старозаветних књига. У иогледу пак Нејемије нмамо јасан доказ у 2. глави 2. књиге Макавејске, где се говори, како се Јездра здружио са Нејемијем; затим јасно се говори о сабирању књига: „аже о цар&хт." (т. ј. књиге, које говоре о царевима) и ,о пророцћхЂ" (т. ј. књпге, које говоре о пророцима) и .о Давид-ћ" (т. ј. књиге, које говоре о Давиду), и „о епнстолш цареи," шта више упоређује се рад Јездрин са радом Нејеминијим, на се вели: што је Јездра учинио у погледу нет књига Мојсијевих, то је Нејемија учинио у ногледу осталих књига.
2 Исход: 3. глава од 1—18. стиха.
3 Числ.: 36. глава, 13. стих.
вање. То јасно сведочи сама књига Бројева, 4 а то беше око 1628. год. до рођења Хрпстова. Пета књига „ Лоновљени бројеви ", која садржи у себи носледња расноређења Мојсијева, нанисана је исте године т. ј. 1628. На ову последњу кн.игу Мојслјева Петокшлжија баш и највише нападају противници оригиналности Мојсијева Петокњижија, јер иста описује и смрт Мојсијеву; те врло радо баш на то место описивања смрти Мојсијеве нападају, говорећи: „та ево најбоља доказа, да Мојсије није могао ту књигу наиисати односно свршити, јер .је УМРБО". На све ове иротивничке тврдње, ми ћемо се доцније, у току даље расправе Мојсијева Петокњижија осврнути, те нападаје исте доказима опровргнути. Наставићемо описивање времена, када се остале старозаветне књиге појавише. Књига „Исуса Навпна у којој се описује освојење обећане земље, 5 које се продужаваше шест година, придодата је Мојсијевом Петокњижију пред смрт писца; 6 према горе реченоме, написана је до 1611. године пре рођења Христова. Перијод судија, који се продужаваше четири стотиие и педесет година, 7 описао је пророк Самуило у књизи : „ Суднја", ио свој прилици, на брзо носле номазања Сауловог за цара, а то беше око 1119. године до рођења Христова. Исти Самуило пророк положио је основ и показао начин, како да се опишу трудови и дела царева. у књигама о царевкма и у књизи о Рути , које су књиге написане од чести самим Самуилом, а од чести његовим ученицима и њиховим наследницима 1090 — 600 пре рођења Христова. Псалми Давидови написани су не касније од године 1039. пре рођ. Хр.; остали псалми припадају од чести томе времену, као на нример, нсалам: 41, 46, 49 и 60.; а од чеети временима ранијим, као н. пр. псалам 89., а од чести временима доцнијима, као н. пр. псалми: 88, 125 и 186. Књиге Соломонове одпосе се четрдесетгодишњем владању његовом т. ј. од године 4 „То су заповијести и закони, које заиоведи Господ преко Мојсија синовима Израиљевијем у пољу Моавском на Јордану нрема Јерпхоиу". (Бројеви 36, 13.). 6 Исус Навин: 14, 7 — 10. 6 Исус Навнн: 24, 26. 7 Дела аностолска: 13, 20.