Srpski tehnički list
_— 91 —
сама или их пресецају под оштрим углом, на доњу страну улице моћи ће се извести, само мала количина метеорске воде од слемена зграда до фронта (ширина појаса 5 — 8 метара) иначе цео слив мора да припадне суседној нижој улици. Истина је да има улица код којих ће се овај вишак у притицају воде с једне стране улице изравнати мањком на другој страни, али има, нарочито на Савској пад'ни маркантних мримера (за неке од њих имамо при руци детаљне котирање снимке) где ће стварни сливови појединих улица бити 2—- 3 пута већи или мањи, него што је то пројектом предвиђено. А ово има утицаја на споредне канале по улицама, јер се из прорачуна димензија тих канала може вадети да су у многим случајевима цевима дати пресеци који имају моћ ношења само незнатно већу од максималне количине воде, те ће, кад се та количина буде повећала за 2 — 3 пута бити преоттерећене, док ће по другим улицама имати пресека несрезмерно веће од оних, који би били стварно потребни.
Можда ће неко приметити да тачна одредба сливова није се ни морала вршити при изради генералног пројекта, али је ипак по нашем мишљењу требало избећи бар грубе грешке. Ако се није сматрало за потребно да се ситуациони план допуни снимањем по неке карактерне висинске тачке по двориштима, требало је с планом у руци проћи бар све улице (и то је посао 3 — 4 дана) па оценом од ока уверити се колико су сливови у многим улицама погрешни због тога што су већим делом одређени поделом углова, као да су комплекси између појединих улица кровови какве зграде !
По одредби сливова извршено је полазећи од мањих сливова ка већим израчунавање количине воде, прво нечисте а за тим метворске. За основу рачунања количине нечисте воде узето је да ће после увођења канализације просечна количина воде за пиће и употребу на једног становника и дан износити 120 1., која је цифра узета и за прорачун проширеног водовода, премда је до данас максимална забележена дневна потрошња износила свега 65. !. Максимална количина нечисте воде израчунава се с претпоставком да за првих 8 часова дана приспе у кана 'е половина утрошене воде, и поделом Београда на четири класе насељености (350, 250, 180 и 140 стано зника по хектару) добија се да максимална количина нечисте воде износи за хектар и секунд 0,75 1 — 0,30 1 према густини будуће насељености после 60 година. Ова количина нечисте воде према количини
метеорске тако је незнатна да се за канале колективног система не би ни морала узимати у обзир, али је одредба те количине важна за прорачун испуста и за пројектовање црпака и инстелације за издизање нечисте воде.
За прорачун количине матеорске воде узето је према програму да у Београду највећа киша даје на 1 хектар 125 литарау секунду, са максималним трајањем од 25 минута. Количина од 1251. има да се помножи са два коефицијента : први је т. 3. хоефицијенат упијања и испарења, п зависан је од класе изиданости и природе површина, на које кила пада; а други је «огфенцијенат китног иттезитета и зависи од дужине канала, пошто је посматрањем константовано. да јаки пљускови немају исти интезитет на целој површини на коју падају, већ да количина воде опада почињучи од ц:нтра дотичне површине ка периферији. Трећи коефицијенат споријег отицања при овом прорачуну није узимат у обзир, пошто се према сразмерно малој дужини појединих канала, паду и брзинама могло с празом узети да је исти коефицијенат приближно раван јединици.
Пошто су за сваки канал израчунате количине воде и утврђени падови, срачунавате су брзине и пресеци по скраћеном Кинетовом обрасцу, који се у Немачкој готово искључиво употребљава. Страни експерти дали су ми:љење да је пројектант „потпуно стручњачки дао израдити таблице из којих се могу узети вредности за брзине и количине воде за све профиле, који долазе у питање, при различитој висини отичуће воде и за сваки пад,“
Горњи савски слив према пројекту подељен је на четири мања слива, чији се скупљачи сви састају на почетку тунела, који се на тај начин може сматрати као главни скупљач горњег савског слива. Скупљач првога, спореднога слива, који пролази кроз Босанску улицу услед неповољне нивелете мораће се градити на већем делу у облику сифона. Страни експерти препоручили су да се овај сифон изастави због тешког одржавања, а да се цео део слива, који њему припада дода. доњем савском сливу, пошто би се повећани трошкови за избацивање в' шка од 9 5. 1. нечисте воде изравнали са трошковима око сифона: Грађевински Савет није овај предлог усвојио већ је као што смо видели количину нечисте воде за сифон повећао за 3. 5. 1, односно при петогубом разређењу нечисте воде сифон ћо имати да спроводи максималну количину од 60 в. !. Вишак воде преко пет-