Starmali
136
је изабрао Задарски „Српски Лист" (јер мисли да га тамо још по најмање позвају); тај дописпик, који тако лепе успављујуће песме пева, вије нико други, већ главом и репом ђ. II. присни пријатељ „Турског Народа", и свега онога од чега се поштена српска душа крсти, као од буди бог с нами. За то честитом „Срп. Листу" неће шкодити, ако мало боље буде на опрезу. Палилулац. Мађарска и немачка метла. Немци у Н. Саду давали ових дана банкет њиховом иоии који иде за пароха у једно немачко село у Бачкој. На том банкету један професор мађарске гимназије наздрави попи с тим: да у духу „хазафишага са мађарском метлом разчисти сво ђуб-ре немачко. То је присутне Немце тако разљутило, да је високоучени професор без шешира погодио врата. Но на то ће још присутан Неиац рећи: а шта се ви жестите, ако је разговор о мађарској и немачкој метли, то је немачка метла већа и замашнија, те ако она стане једном чистити или који хоће нас да чис■ги, неће се знати да је било кадгод и мађарске метле. Припослано*). Господину Дру Јовану Д. Данићу у Београду Ја сам пре неколико месеца написао у моме листу ,Ое8ип (1ћеН а -у, што га овде у Лајпцигу уређујем, у 10. бр. чланак под насловом НаизтН<;е1 ^е^еп II а 1 з к г а п к ћ е 1 ( е п", но сада наилазим у два најновија броја београдског „Народног здравља" чланак „ДомаЛа срества иротив вратобоље ", који сте ви написали и целим именом потписали (ја мој нисам пикако ни потписао), но сравњујући реч по реч у оба та чланка, налазим, да су од аз до ижице једно исто, дакле да сам се ја о вас огрешио учинивши плагијат, а ни једном речи не назначивши да сам чланак превео, као гито би то иристојност и литерар• но иоштење захтевало. 0 тога вас молим да ми опростите, а ја вам тврдо обећавам, да тога више чинити нећу, јер је то срамота и грехота туђу душевну својину тако као на Банстолу отимати и туђим се перјем китити. У Лајпцигу, о св. мученици х !грипини, 1882. Професор Др. Нарло Реклам с. р. уредцик лпста „ СгеииппћеИ, 2еИ-иећг1Ј1 Јпг оЈрепШсће и. рта1е Нудгегпе. *) Што се овде под овом рубриком морадо да каже, за то није вриво нити одговара уредништво ,.Стармалог."
Но » » П ји & ка XX
4*
Чика Јовин лист доеоси у своме једанајстомброју за 1882. ове чланке: 1. Јањина нагла радост. песма(са сликом) од чика Јове. 2. Кукавна рода, приповетка (Свршетак). 3. Леопард, — по Брему — (са сликом) од —о—ћ. 4. Јаков-Вук, (са сликом). 5. Лепо, млого, па јефтино песма (са сликом) од чика Јове. 6. Паук и свилена буба. 7. Бродари на везаном чамцу, песма (са сликом) од
чика Јове. 8. Наши разговори, од браца Мите. 9. Разнолије. 10. Даштања. 11. Решења даштања, из бр. 9. 12. Чика Јовина пошта. 13. Нове књиге. Рукописи и све што се тиче уредништва, шаље се на адресу : Бг. Јоу . Јоуапоу1с "Теп, \^аћгш§егз^габзе 9. — „Невен", чика Јовин лист, излази двапут месечно на читавом табаку. Цена је за АустроУгарску на читаву годину 4 ф.. на пола године 2 ф. За Србију, Црну Гору и остале крајеве 10 дин. или 5 ф. у банкама на читаву годину, односно 5 динара или 2 фор. 50 новч. на пола године, и шиље се на адресу: Штампарије А. ПАЈЕВИЋА у Н. Саду.
Л
11Ј број 23-^и доносе
1
«
)
овај садржај: Забава: Стрина. Прича из српског живота, од 0. В. П. — Песме: Абелар, од Вл. М Јовановића. Из природе: Боје и вихова Хармонија, од М. Петровића. — Песма : Шала и збиља од ј Јована Грчића Миленка. — Преводи: Очајник, од Ивана Тургењева. — Беседништво : Беседа Протојереја Јакова Павловића на светковини тридесетогодишњице певачког друштва. — Песма: Додоле, од Драгутина Јов. Илијћа. — Народно здравље : Које је храна за човека ? од др ђ. Натошевића. — Српске старине : Дренча у Србији од Д. С. Милутиновића. — Књижевност: Бугарске књижевне прилике од — љ Знаменити Срби: Глиша Возаровић, (од 1790 до 1848 ) од Јована Бошковића — Словенски писци: Ј. И. Крашевски Научне Новости: Медицина. — Физика. —- Астрономија. — Уметничке новости: Сликарство. — Уз наше илустрације: Буђење Гопљане, по слици Тита Пилецкога. — Ала је то живот! слика ђакомелова из птичијег света. — Књижевне белешке. — Смесицб. — Слике: Ј. И Ерашевски, пољски књижевпик — Старе српске слике: Глишг! Возаровић. — Српске старине: Прозори на цркви манастира Дренче, по нацрту проф. Д. С. Милутиновића. — „Пробуђењо Гопљане", по слики пољскога сликара Тита Пилецкога. — Из птичијег света : Ала је то живот! по слици ђакомела. „Српске Илустроване Новине " излазе сваких 15 дана два пуна табака, а цена им је за Аустро-Угарску 4 фор. полугодишње или на 3 месеца 2 ф., за Србију и Црну Гору 12 динара полугодишње, односно 6 динара на 3 месеца а за друге крајеве цена је годишња 12 ф. односно 6 ф. полугодишње у банкама. Претплату у Србији примају све тамошње књижаре, а у осталим крајевима умољена гг. скупљачи. као и Намадна штампарија А. Пајевиђа у Нов. Саду. ~таш, омвшдгж, пошт. лађа '""Ч почињући од 10 - Ј уна. до даље —наредбе. У ЗЕМУН: сваки дан изузимајући понедељник у 5 сати после подне. У ОРШАБУ и ГАЛАЦ: недељом, средом и петком у 5 сати после подне. У ТИТЕЛ: недељом и средом у 5 сати п. п. У БУДИМ-ПЕШТУ: сваки дан изузимајући петком у т /з 11 сати пре подне. СВЕЗА са САВОМ : недељом и четвртком после 5 сати после подне. ОДПРАВНИШТВО.
штампарија. а. па.тевића у новом саду.