Straža

Боој 203

С т Р А Ж А

Страна I

сеператам мвр од Четворног Споразума, ако је рада да одржи турску Царевину. .Наш највећи иепријагељ т о’је нааа коју нам немачка улив&“. Борко.

плввају чак н Дунав односно Саву пра великој води и под непријатељскон ватрон!

Г. Савински (Специјалан телеграм) Софија. 26 јула Ксрак г. Савинсксг код бу гарске влаае у иогледу иро пуштзња ратног матери ала за Турску оропао је. Утврђено је да су и румунска и бугар ска влада пропуствле знатву кол^чиау чуниције преко сво» је теркториј за Турску.

111119 ( 1111 ! 1 Ш Тако се зове књига коју ће кроз који дан издати нат допи сник г. Јегер, за коју је прикупио

!

!

— Акцнја еиглеских подводних бро дова Солун, 26 јула. Један енглески подводни брод потопио је прекјуче, у Мраморно.ч М'ру, један брод од три хиљзде тона, једну иа њу лађу и неко гико шалупа Оа је даље избацио неколико торпиља на јеано предграђе Цариграда, бацивши у взздух магацин мунације и пекварив железничку пругу. јермени — Очајно стање Софаја, 26 јула. Из Дедеагача телеграфишу, да су тамО стигла два турска лекара, Јермена по народности и да су се предали бугарским властима, код којих су изјавили да су пребегли аз Једрена пошто нису више могли да подносе терор, чоји се над њима, и свима Јерменима вршио.

Дипломатске ввсти Г. Симеун Т^баков, секретар бугарског посланства, допутовао је синсК из Софије, где се бавио неколико дана, Министри у Крггујевцу Јуче ујутру допутовали су у Козгујевац чланови владе, да тамо одрже седнацу са пре столонаследником Алексан дром. Жам Нрупнјв Г. Жан Крупије, бавши француски министар који се краће време бавио у Софији отпутовс.0 је за Букурешт. Бугарски листови доносе да је Крупије имао за задатак да проучи економск* а финансијсне прилике Бугарске. За пошлу Госпођз БраЕка Рад. Цекића, среског судчје из Лаз.ревца, подарила је сиромашним бо^.есницима лазаревачке резервне војве болнице 20 динара, на чему јој улрава болнице захваљује.

ни су: др. Велизар Јанковић, бавши министар, Коста Сто јановић, бивши министзр; др. Милан Марковић, бивши министар; др. Нинчић, Маоко Трифковић. бив.мин.;М.Ђ:рић. трг.; М. Ж. Јовановић; “ Ђ Ранојевић; М Поповић; К. Јовановић; Љуба Срећковић; др. К Разић, Мих. Аврамовић.. Нзвоз иедккзмвнта Јављају из Софије да је бугарска влада забранила извоз свах медикзмената из земље.

Увоз шривуз

У књизи г. Јегер износи низ бриљантних сгвари које окр-.пљују његово тврђење; да за наше драгоцене ратне успехе заслужује велику хвалу и нашадомаћа стока. Примера ради износимо следећу причицу: 3* јахачем у болницу За време операцте Ибарске ј зојске јелан трећепозивац коња! нг.к опасно се поболи путујући из Н. Пааара.за Краљево. Његов лепи Дорат с највећом 1 пажњом донесе свзг ветма обо

ђелеоКе

Министарство Привреде до* I лелог јахача до Краљевске војне ЗВОлнлоЗје МеСном Одбору у I станице, одакле беше упућен вој Лесковцу да може увести 10 вагсна пиринџа из Солуна.

Нз теовву Г. г. НиколаПзшић, министар-председник и М. Драшковић манистзр грађевана отпутовали су аутомобилом у Грамаду. Цшни Кост Аустроугарсви Цовенн КрСт послао )е 40 вагона медикамета и санитетског завоја за своје заробљенаке, који се налазе код нас.

Јекерал Хориер — Коиандант аустриске артиљерије рањен Рим, 26. јула „Секоло* пише да је у последњим огорченим борбама у области Соче рањенкомандант аустраске артиљерије на италијанском фронту генерал Кориер.

кзрта Југосаовенски Одбор у Лондону издао је етнографску карту пограничних крајева Италвје а Аустро Угарске у колико те кргјеве насељавају јуж ни Словени и Итзлијзни. На полеђи«и карге изнета су, према аустриској службеној статистици, податпи о Истри, Трсту, Горвци, Градишки и Ријеци, и најпосле означена је граница италијанских претензија. Сва објашњења су штампана на француском и енглеском ] ста> к0 ј а ј е 0 н специјално на

о порвклу Према наредби г. манистра финансија од сада царински органи неће тражити при царињењу и уверење о пореклу робе. Ж«жмцв Како је потргба у жажица унеколико подмирена, то ће Управа Монопола за који дан овај артикал издавати и! продавцима у циљу продаје, Заробљекички иотори Да се не би појавила зараза међу заробљеницима, Главни Одбор подиео је влади предлог, да се на три ме-

ној болници. Како је њему толико било по-1 злило да није могао на ноге маћи | он је на свом коњу донешен баш' до самих врага на ходнику болнице, одакле га болничари унесу на удобну болесничку _ постељу. Коња п*к сместише у марвене штале. Већ друге ноћи коња нестаде I из сутерена шталског. Замислите шта је б«ло са овом ј племенитом животињом?! Ноћу је скинуо сам улар и од -' касао право у болницу где је оставио свог оболелог госу, где; I га је стража ухватила и везала, ј |јер је С 80 м силнном агагирао да| поред Сфажара улеги у болнички ходник. После неколико дана опет ј«ј покушазао да посетн свог болесног јахача.

Ко шта зна? Сиротаи ђак Ш разреда гимназије Чедомир Чубрић, родом из Сирче, ср. жичког, окр. чачанског удалио се од куће 3 јуна о. г. око 9 час. пре подне и до данас ништа се о њему није сазнало. Чсдомир је нежнијег лица, мал ■ пегав, на потиљку с десне стране има ожиљак од убоја још као мали и ту нема нн косе, сада ;г у 14 години. Од одеи имао је: жуге ципеле, црне чарапе, зеленкасте кратке панталоне, летњи канутић и штофани качкет. Моле се сви добри људи ко о Чедомиру шта сазна, да јави Милораду Булатовићу вожо-административном чиновнику у Ниш> " где ће добити и награду. порејгрдачне благодарности.

Шала

Људи кажу, Д 1 деге прааа ле-

Она (кокетно): сам ја била као Питица. Он: Да. д’. Све се мења и се мењамо,

Књижввност Изишла је из штампе књкга: Лфтг замхом НАПИСАО Стми Ј. ? 1 ДМ 11 МИ( — 5Д11 Може се добити у свима београдским књижарама, а и код писца, Цетињска улица бр. 1, Београд. ЦЕНА 3 .- ДИН

— Вегство наше браће Руса ив аустријског ропства Крагујевац, 26 јула. У последње време пребегли су нам многи руски војници који су се налазили у аустриј | ском роаству л били употреб љаванв на те ике радове дуж наше границе. Сви се они жале на грубо н с*арепо понашање и рђаву исхрану. Дневно су добијали само четвЈи рђавог хлеба од кукурузног брашна помешаног са кромпиром и песком. Причају да су икали да бирају између бегства и смрти. Сви изгледају јако азнурени од тешках радова и рђаве исхране. Колико је њвховоста* код Аустријанаца било срећно види се и по томе што су се они да би само пребегли у Србију решили да пре*

језику. Повратак Н. Ввлишфовића Г. Ннколај Велимировић доктор теологије, који се бавио неко време у Лондону а затим обишао један део Аме рике у нарочитој мисија, враћа се ових дана у Србиј). Одговор Србијв Српска влада дгће свој одговор на пријзтељскв корзк учињен од стране Сила Четворног Споразума тек пошто се Скуоштина састане. Народна Скупштина Ке имати да реши каказ ће одговор Србија дати.

МЧСЛИИК На место г. др. Ђорђевића која је отишао за шефа ексалоат. шума на Јастребцу, за начелника шумарског одељења постављен је г. Јован Буковала. Одобреи крвдит Манистар Унутрашњвх Дела одобрио је суму од 100,000 динара, да се изда Дшу Сиротне а Напуштене Деце. 1 Привредни Саввт На предлог Манистра Народне Привреде за чланове Привредног Савета поставље

значио, подигну нарочити ло гор за заробљенике. У сваком таквом логсру 1 .маће местј и удсбности по 5000 заробљеника. Указ о окружнии мннцма У минастарству унутрашњих дела спремљен је један већи указ о размештању а пензионисзњу окружних начелника а постављању неколаиине нових начелника. Указ ће бити објављен првих дана идућег месеца. 4 Митајло ПзвловиИ У Крушевцу је 25 ов. м ца напрасно преминуо познатв стари београдски трговац ћир Михајло Павловић, члан фир* ме Мгсаровић и Пзвловић. Нека би Бог дао пок ћир Михајлу, рајско насеље а ожалошћеној порсдици наше Саучешће. Проткву уцбњнвача Пошто се у погледње време опазило, да неки председници и кметови општине уцењују војнике и њихове породице при тражењу инвалидске потпоре, недајући им потребна уверења, министар вој ни наредио је, да се сви так ви општински функционери оптуже суду.

Доедедњб веети Руско бојиште — Иввештај и са фронтова ПЕТРОГРАД, 24 јула- Службено. — Између Дване к Њемена наје било никакве знатније промене. Одбили смл усаешно Немце који су нас напали 23 јула у обчасти 93вора реке Невјежа. Ноћу пзмеђу 22 23 јула и ва дан 23 јула настављзју се огорчене борбе на левој обали Нарегна правцима Рожањ, Острољенка, Остров. Читавим низОм против натада задржали смо непријатеља на фронту ге реке у дуживи 10 врста Том смо приликом заробили неколико стотина војника. Борба још траје. На фронту средње Висле после нашег повлачења на десну обалу влада затишје. Варшаву смо напустили да бн се избегло бшбардовање вароши. Непријатељ је покушао да окупира поседнуту област у области Маћејоввци. Измећу Висле и Буга водили су се најупорнији бојевн 23 јула источно од фронта Трзвники—Влодава. Непријатељ је бао сконцетрисао ватру своје артиљерије и приморао је наше трупе да се повуку нешто мало на север. На десној обали Буга, Зтлатаја Липа а Дњестру није било промене. — Јапанске трупе ЛОНДОН, 24. Ју.-а. — Јапан шаље топове и муницнју Русима. — Без стратегијског значаја ЛОНДОН, 24 јула — Овдашњи војни експерти не потцењују полвтички али одричу велики стратегијски значај пада Варшаве. Неиачка стратегија није поствгла свој ц*љ.. да опколи и уни-^тн глгвну руску војску, која је дивнам маневрисањем остала пелокупна и Снажна. Успезб Немачке у Пољској сматра се за прввремен. — Пад Варшаве и Енглеска ЛОНДОН, 24. јула. — Пад Варшаве није ослабио него је ј‘ош више појачао ратничко расположење и још ваше утврдио веру у коначну победу Савезника. — Пад Риге и Ивангорода(?) ПЕТРОГРАД, 26 јула. — Пад Риге ч Ивангорода још није званично потврђен. Но цела Русија ово одступање као и пад ових двеју позиција очекује са највећом хладнокраношћу, јер је цела руска дефанзива са одређенам планом. Златан Рог — Успех једног француског подморског брода БУКУРЕШТ, 26 јула. — Из Атине телеграфишу да је један француски подморски брод успео да се прс-бије у Златан Рог в да баци у вазчух мо:т који везује Стамбул в Галату.