Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

СТВАРАЊЕ ЗАЈЕДНИЧКЕ ДРЖАВЕ С. Х. С. 108

је мишљења да би требало поступити господски (Зар према убицама М после онога што се догодшло! дописује цар са стране код ове реченице); али, поступати тако тешко је, кад су у питању тако. важне државе, а нарочито према шаквоме прошивнику као што је Србија. (И овде цар меће са стране само ову реч: Глупост!)

„Министар војни одлази сутра на одсуство, а и барон Конрад фон Хецендорф оставља Беч за неко време. [Виљем П ово назива: „детињасшо“!) Све се ово ради са планом, како каже гроф Берхтолд, и да би се спречило свако узбуђење. (Немачки цар записао је крај ове последње реченице, коју је он подвукао: Исто као ш за време рата у Шлеској! Ја сам прошиван рашним савешима и прешресању, јер увек плашљивија страна у њима победи. Фридрих Велики.)

Шеф аустро-угарскога Генералштаба Конрад, да би још више утврдио своје раније гледиште које је заступао на седници Министарскога Савета од (ЈЕ јула, упућује писмо грофу Берхтолду и обраћа му пажњу да сву дипломатску припрему — ако се не реши за рат одмах — треба изводити тако да се непријитељ не узнемири пре времена.

Председник српске владе имао је у те дане разговор са бароном Гризингером, немачким послаником, о атентату. Барон је послао у Берлин опширан телеграм о томе, који је после саопштен у изводу немачком цару. Тај телеграм је гласио:

„Председник ми је саопштио какве мере српска влада намерава предузети против анархистичких атентата. Председник је гњеван због атентата, и додао је да се једна цивилизована влада не може учинити одговорном. Аустро-угарска штампа прелази- већ границе. Водити надзор над патриотским друштвима и контролисати њихове везе, како унутра тако и споља, јесте најшежа задаћа српске владе, (Руком цара Виљема подвучене ове две речи, а са стране додана реч: глупосш!)... Влада ће, колико је у њеној моћи, пазити на рад националисшичких