Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

СТВАРАЊЕ ЗАЈЕДНИЧКЕ ДРЖАВЕ С. Х. С. 102:

Пешти већина људи веровала у рат. Наш тадашњи генерални консул у Пешти обавештавао је своје старије да се дању и ноћу превозе железницом муниција и топови на границу, и да не треба веро-. вати много помирљивој ноти пештанској. Пештанска берза је у те дане била песимистички расположена: угарска четири-процентна рента била је сишла на 79.95. — „Никад обвезнице овога зајма, откад су издате, нису овако ниско пале“, јадао се румунски почасни генерални консул у Бечу, који је био чувен берзијанац овога доба. Сличне вести су долазиле и у француску амбасаду у Бечу, са којом је српско посланство одржавало најбоље везе.

Према датоме обећању, немачка влада је нешто предузимала у Атини и у Букурешту.

Немачки посланик у Букурешту, по наредби из Берлина да говори о савезу са Румунијом, имао је 11. јула аудијенцију код краља Карола 1, са којим је најпре сам, а после у присуству наследника престола Фердинанда, водио дуг разговор. Краљ Карол је признао да је јавно мнење у Румунији врло 0о3збиљно нерасположено против Аустрије и да је њему тешко да испуњава своје савезничке дужности. Он признаје да је Аустрија чинила све да се измири са Србијом. Немачки посланик покушава да га увери како Русија спрема нови савез на Балкану против Аустро-Угарске, али краљ Карол то одбија.

У току овога разговора краљ Карол изражава сумњу да је у сарајевски атентат умешана српска влада; аустро-угарски посланик, коме је тражио доказе о томе, није му их могао дати. По његову мишљењу стање је озбиљно, али не и безнадежно; у Бечу су изгубили главу, и зато би добро било да Берлин мало дејствује на Беч. Али, краљ се не чуди много томе кад је у Бечу заједнички министар иностраних дела један тако неспособан човек као што је гроф Берхтолд, и кад се онако рђаво управља Босном, и не зна се је ли она аустриска. или мађарска покрајина.

Краљ Карол даље казује да му је руски ми-