Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

СТВАРАЊЕ ЗАЈЕДНИЧКЕ ДРЖАВЕ С. Х. С. 1988

мера против Србије, и о готовости Србије да испуни све захтеве Аустро-Угарске, сем оних који би били: противни достојанству и независности земље.

10. Немачка ради.

Берлинска влада, која се енергично брани од“ оптужбе да је на рат озбиљно мислила, предузимала је све мере у штампи, својој и туђој. Докле су у Бечу гроф Берхтолд, Форгач, Хојош, и сви други, спремали текст ултиматума Србији, дотле је фон Јагов, министар спољњих послова, припремао. ствари за рат против Србије. У архиви берлинскога Министарства Иностраних Дела постоји његово писмо главном директору Бродарског Синдиката Балину, у коме фон Јагов позива њега да гледа да поквари руско-енглески споразум на мору. „Како би било — стоји у том писму — да ви пишете у Лондон и кажете да је вест Вегтег Тавап-а о споразуму англо-руском изазвала узбуђење, и да ће то изазвати даље повећавање кредита за немачку флоту. Додаћете да су се и у влади узнемирили и: питају се треба ли напустити сваки даљи рад за споразум с Енглеском. Гвоздени обруч који се све: више сужава око нас... и панславизам који постаје све јачи, те и опаснији... Да ли је ово што вам пишем добро или не, не знам, али треба све предузети да се споразум, на коме ради сад Поенкаре у Петрограду, поквари“. У исто време, и државни: канцелар, Бетман-Холвег, пише властима у Алзас и: Лорен „да утишавају штампу, да не изазивају полемику са Французима, и да не предузимају оштрије: мере које су намеравале“. Немачки посланик у Риму опет препоручује да се некако влада споразуме са. миланским листовима, нарочито са Согтегте ае [а Чега, а и са (пота!е а папа, дакле оно исто што је већ препоручено у Букурешту и у Лондону.

И то није једанпут наређивано. Тако, фон Јагов телеграфише Чиршком у Беч 21. јула: „Саветујте влади да новцем дејствује на италијанску

ЗАЈЕДНИЧКА ДРЖАВА 9