Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

СТВАРАЊЕ ЗАЈЕДНИЧКЕ ДРЖАВЕ С. Х. С. 141

српску пропаганду. Али, према свему ономе што се досада зна, нема сумње да је она подстицана из Србије на очи српске владе (Јесте, примећује Виљем П), и да је одвратни атентат спреман у Србији. Немогућно је једној великој држави да трпи (7ачно, додаје Виљем П) на својој граници пропаганду која ради против безбедности државе... Ако се докаже да је српска влада трпела да се код ње припремају зла дела против Аустрије, онда ће аустро-угарска влада бити у праву да оштро говори Београду (Јесше, каже Виљем П). Ја не могу да замислим да би, на случај таквих корака (Добро, дописује Виљем П) бечке владе, ма која држава била против.

„Сазонов је на то одговорио да није ничим доказано да су Србија или њена влада помагале великосрпску пропаганду у Аустро-Угарској. Не може се чинити одговорним читава земља за дела. појединих људи. (Ово је сасвим по руски, — Виљем П). Убица ерцхерцога није српски поданик. Има сигурно у Аустрији великосрпске пропаганде, али она је дошла из уобичајенога рђавога поступања аустриске владе. У Аустрији постоји великосрпски покрет, али има и италијански, и покрет „Одвајајмо се од Рима“ (105 топ Кот). Бечка влада нема разлога да се жали на држање српске владе, која се досада владала потпуно коректно. (Сто му громова! узвикује цар Виљем на овоме месту.)

„. „Аустро-Угарска је у праву да тражи од српских власти да отклоне сваку пропаганду противу Аустрије. Није могућно да једна влада не одговара за оно што се догађа на њене очи. (Тачно, дописује Виљем |.) .

„—= Па према томе би Русија требала, одговори Сазонов, да чини одговорном шведску владу за антируску агитацију која се води ево годину и по дана у Шведској. (А Русија би шребала да је одговорна за уходе које на сваком кораку хвашају! примећује цар на препису Пурталесовог телеграма.)