Šumadinka

124

Берберинг. Као што се видн нзљ Шумадинке, онђ е у тоие пмташо са свимљ неутраланљ. садт> само незнамо или е неутраланљ као Шввдска изђ стра' или као Праиска изђ начела. Што се гиче правописа и езнка. онђ е доволбно показао да е слћдствент> — у неслћдствености.

М Р В И Ц Е УчителБ еданЂ запмта еданпутЂ ученике свое: какву силу има зима а какву врућина ? па кадЂ му ни еданЂ на то Hie одговорити могао, онда имђ онђ каже: да зима скуплава предмете. аврућинада расп ространнва. ЗатшмЂ ifi опетЂ упв1та: 6б 1 л ' ми кои одђ васЂ могао то изЂискуства доказати. На то се дигне еданЂ и одговори: да како, ерЂ кадЂ е зима, данЂ е кратакЂ . а кадЂ е врућина данЂ е дугачакЂ. — Христјани празнуш неделш. стариГрцБ! понеделвникђ , Персчнни вторникЂ . Ассирлни празновали су среду, Египтани четвртак7>, Турци празнуго петакЂ , Чивути суботу . а ленБИ свак!и данЂ. о е з bi к у. (краи.) Неће лн 6o.ii 6 б 1 ти , да у овмма р4чма послЉдуесе 0еopin в. Л. и да ее остане при: Патроклљ, Софок.гб , Перики-в, ©емистоклЋ, почемг те рћчи простт. народт. нигда и не говори; и ние могуће на о окончаватн ifi ? н неће .1 6o.it 6 bith, остати при нменителномт. „Мннистерг, веатерЂ, Александерт.," почемЂ е тако здраво у народнБш говорт. ушао, па само о исправноетн косвенБ1 падежа' бринутн се ? кое као да е н 6 б 10 правБш задатакљ в. Л. ком-б се мора признати за засиугу, да е дао себи труда, ослободити читателЉ „Србски Новнна" одт. онако противуприродногт. задржаванн писмена е у коевенБ1 падежи, ако 6w име „Александерч," просто скланало се као србске р4чи на epi, н. п. гуштерљ, бисер -Б, девер -Б, плетерг, и т. д. Р. гуштера, бисера, девера, плетера. Ово ће се предложенЉ оправдатн прим -ћромт.. узетБПи. изђ собственог -б имена „Павле." Оно е латинско Pauius славенски П а v е л- б , а србски га кажу „П а в .1 е" или „П авао," а родителнБш е у славенскомт. и у ербек омт. „П а в л а," са избаченћмЂ гласнога. Ние ли очевидно, да не стои толико за именителнБшт., него за падежима косвенБш'. Како 6б 1 6б1.10, кадЋ 6б 1 ко roeopio : „Павала , Павалу" ? и т. д. или, кад -б 6 б 1 рекао: П а в а л i, или П а в л т. ? НародЂ га е назвао У нменителномЂ како е хтЉо, а именно: Павле и П а в а о, и прн томе мора остати, ерт, иначе 6 б 1 се нћму чинило насил5е сђ „П а в а .1 -б" и „П а b л -б ," а нуждно е предохранавати коевене падеже одт. задржаванн гласница, 6 б1ло а 6б1.10 е. да не буде род. Павала или П а в е л а, почемЂ е то протнву. природно. Исто предложен-fe потврђуад прим^ри, узети изђ други далћи езБ1ка, Францускогт, а н^мачкогЂ. По eeopin — В француека р-ћчв: Louvre (кра.1%века палата у Паризу:) = Ј!уврт>, морала 6 б 1 гласити „Луварт," као и „Havre" (Варошв у Француекон.) = Хавр-Б, ХаварЂ, и „ manoevre" =• маневрт,, маневарт., н т. д. и н^мачке рћчи ,,9inj, ЈШп" морале 6 б 1 гласити: Л и н а ц -б , К е л а н т., као и Салцбургт>, Штрас-

сбургБ, СалцбурагЂ, Штрассбурап, и грчке: Плутарх -б, ТрапезувтЂ, Плутарахљ. Трапезун а т - б , и т . д. кое 6 б 1 све врло необично 6 бмо. — В — има уобште право са ceoioMi. eeopioMT., ерч. Ср6 лби , гд4 се годт. удобна прилика укаже, радо умећу одб н-ћга предложено кратко а, као у рћчи „Т и г а р б " (Tigris, животно и р-ћка:) „Herapi" (Negre; народЂ:) н т . д. ал' нуждно ће 6 б 1 ти ет. едне стране обазр-ћти се на народнБ1н говорт., ст. друге пакт. не терати пуризамт. тако далеко , да се нбимт. езБшу HacH.iie чини. Нити е могуће и v другимг наукама, а камо ли у Грамматнки, ева понит!и у правила довести, но моран) се е.илна изнт!л трпити. И тако налазимт., да ће правБш задатак -б писателн бБгги^ предохранпвати езБ1КТ> одт. противуприроднБ! обраћанн прим-ћра на правило, а не сва поннт !л дотеривати п~д-б едно исто правило.

СТРАНЕ НОВОСТИ. — Црногорскш кннзт. Данило помиловао е неке бегунц^ кои су сбогт, Hecor .iacia при ступанго н-ћговомт. на книжеск^ достоинство моралн изћ Црне горе утећи, о.ни се еада зае еа Бошковићима повраћаго у Црну гору да живе. — С-б долазкомт. Францускогт, министера Друен - де.пе и Али - паше брои членова конФеренц ^е нарастао е на тринаеетБ; и брнселске новине заклгочуго да неће мнра 6 б1ти , ербо е то несрећно число; и по свои прилицБ! v тринаестом -б засћдаго сврши ће се конФеренцЈе. Енглеск1и посланикЋ Руселт. са свим-б е спремл-ћнт. да одлази. — Сва египетска резервна воиска отишла е у КримЂ. У Криму почеле су се воиске опетт, да туже да немаго доволбно воде. •— Царт. Француек !и Наполеонт. са царицом-Б дочекант. е у Лондону, и проводи се врло снино. У овои пос^ти сматраго Енглези и Французи ioiu-re веће утврђен-b сагоза између ове две силе. — У Азш купе Енглези своеволБнике за свого воиску. У Грчкои понвлгое се мложина аидука. •—• Говори се да ће цар -Б Наполеонт. изт. Лондона у Вечт. доћи, при почетку месеца Мал да ће ст. царицомЂ ићи у Кримт,. •—- Изт> Be.irie послант, е на парискш излогт, индустр!е, едан -Б табакт, арт!е кои е 11 .400 стопа дугачакт,. — Прибавл-ћне и скупл-ћне црквене ствари, кое су наменћне за католическе цркве у Бугарекои, изложене су у католическомт, читалишту Северина, н може iS свак!и гледати. — Изт, Крима нвлл Горчаков -Б да су Руси еагозницБШа причинилн доста штете, и да еу Руси за два дана имали 830 мртв bi. —- У Криму очекуе се да опетт. дођу велики книзеви руски Михаилт. и Ннкола. — Кназт. >1енчиковт. оздравш е, ц путова ће у Петерсбург -Б.

Течаи новаца: сребро 126 ; дукати по 5 Фор 52 кр. ср. за банке.

у кнбигопечатнби khhjkectba србскогђ