Svetozar Marković. Njegov život, rad i ideje.

172 ЈОВАН СКЕРЛИЋ

која ће узети на себе да у интересу народне масе организује народни рад у смислу задружне својине. И зато је требала политичка демократска борба. Са те тачке гледишта, он је писао: „ишшање о тлебу — то је тилтање 0 самоуправи“, и зато је, после неуспеха са занатлијским задругама, и пробајући земљиште за економски рад на селу, сву своју пажњу обратио на непосредну политичку борбу.

На тај начин, првобитни социјализам Светозара Марковића окретао је у политички демократизам, у стварање радикалне странке.

КЛАВА ХИ ПРАКТИЧНИ ПОЛИТИЧКИ ПРОГРАМ.

ДОГМАТИЧНОСТ И НЕПОМИРЉИВОСТ ПРВОГ ПЕРИОДА РАДА. СХВАТАЊЕ РЕЛАТИВНОСТИ У ИДЕЈАМА И ПОСТУПНОСТИ У АКЦИЈИ. —- АНТИЛИБЕРАЛИЗАМ. —- НАПУШТАЊЕ ПРОЛЕТЕРСКОГ СОЦИЈАЛИСТИЧКОГ ПРОГРАМА И ПОЧЕТАК ДЕМОКРАТСКЕ АКЦИЈЕ. —- ПРОГРАМ ОД 1878 ГОДИНЕ. — БОРБА ПРОТИВ БИРОКРАТИЈЕ. —- ФЕДЕРАЛИЗАМ. —- АНТИБИРОКРАТСКИ И САМОУПРАВНИ КАРАКТЕР СРПСКОГ РАДИКАЛИЗМА.

Светозар Марковић је отпочео јаван рад врло млад; из књига и са пуном главом теорија ушао је одмах у политички живот, и то објашњава његову апсолутност и догматичност у првим тренутцима. Оно што је било сувише апсолутно у његовој доктрини и одвећ оштро у његовим младићским афирмацијама објашњава се такође стањем демократске и социјалне идеје крајем шездесетих година. После десет година реакције која је дошла после 1848 године, шездесетих година, демократски дух се пробудио, и изгледало је да се убрзаним корацима иде ослобођењу нација и народних маса. Ако Пољска није успела 1868, Италија је извршила своје нацио-

1 Целокупна дела, П, 189.