Svetozar Marković. Njegov život, rad i ideje.

190 ЈОВАН СКЕРЛИЋ

каже: народ је...“ Ту је цензура избрисала једну реч, која је очевидно била: господар.

Тим путем је ишла политичка еволуција Светозара Марковића: од радничког социјализма Интернационале, преко минималног социјално-демократског програма, дошао је он ка демократском радикализму.

ГЛАВА ХШ НАЦИОНАЛНЕ ИДЕЈЕ

НЕМАЧКИ И РУСКИ СОЦИЈАЛИСТИ О СЛОВЕНИМА. — НАЦИОНАЛНО ОСЕЋАЊЕ СВЕТОЗАРА МАРКОВИЋА. —- ОСЛОБОЂЕЊЕ СРПСКОГА НАРОДА. —- СРБИ ПРЕМА ХРВАТИМА И ПРЕМА БУГАРИМА. —- ДЕМОКРАТСКО И ФЕДЕРАЛИСТИЧКО РЕ-

ШЕЊЕ СРПСКОГА ПИТАЊА.

Око 1870 године социјализам је био интернационалан, али не антинационалан, и национална жица код Светозара Марковића у толико је неизбежно била јача што је он припадао једној потиштеној раси, која је у тај мах свим силама тежила к ослобођењу и уједињењу.

Код немачких социјалиста тога времена национализам се показивао не само у нарочитој љубави за немачки народ но иу великој антипатији према Словенима. Маркси Енгелс, у Комунистичком Манифесту, прокламовали су, до душе да „пролетери немају отаџбине,“ и то у једном тренутку кад је радничка класа била потпуно обесправљена и притиснута. Али они су ипак поздравили дело немачког уједињења под пруским краљем. Маркс није био тако доследан космополит, као што би могло изгледати по тој чувеној реченици. Он у опште није марио за Словене, и, са либералне и националне тачке гледишта, он је 1848, у Меџе Јеће тзеће Хетитд, бранио Мађаре против Словена, сматрајући Угарску као потребну и природну савезницу Немачке у прошлости и у будућности. У чланцима писаним 1851 и 1852 у Мего-ЈотЕе Рагиј Тгрите", он велича Немце као „енер-

1 перовићтот ев Сопета-Тебоодићоћ еп Апетадте, рат Кал Магх, бгадић раг Гашга Гагагепе. Раја, 1900, р. 99, 186, 158—156.