Svetozar Marković. Njegov život, rad i ideje.
СВЕТОЗАР МАРКОВИЋ 5
После очеве смрти, породица се стално настанила у Јагодини, и ту је Светозар свршио трећи и четврти разред основне школе. Знање које је изнео из основне школе било је врло скромно. „Кад сам свршио 4 разреда, читао сам врло: добро, писао сам доста рђаво, и с тешком муком могао сам разбирати писма...“ По свршеној основној школи, отиде у Крагујевац, у полугимназију. Из протокола и записника крагујевачке полугимназије види се да је ту провео четири школске године од 1856/1857 до 1859/1860. По сачуваним оценама види се да је био одличан ђак, и учења и владања одличног.“ У 1 разреду одликован је „похвалним листом“, у П разреду књигом Сочиненља Соломонова и Сиракова, а у ТУ разреду Историјом Књижевносши Др. Богољуба Петрановића. На једном „школском торжеству“ говорио је „слово“ из немачког језика „уоп дет Ме!“.
Сам Марковић прича, у своме познатом чланку Како су нас вастипали, ово о своме школовању у Крагујевцу. Међу наставницима било је свакојаких људи, пијаница, свирепих, који су немилосрдно злостављали децу, сасвим у складу са „хуманистичним“ класичним духом који је тада владао у нашим школама. „Тукли су они просто из обичаја, из рутине, а често и с тога што нису имали шта да раде у школи“. Батинања су била чест, готово обичан појав, и није се занемаривало ни ударање главе о
1 Будућност, 1875, бр. 24. Некролог.
2 Оцене су му биле ове;
1 разред: из свештене историје и српеке граматике 5, из рачуна 4, из немачког читања и земљописа — 8.
11 разред: из свештене историје, земљописа, рачуна, словенске граматике, латинског читања, немачке граматике — 5, из српске граматике 8.
11 разред: из свештене историје, српске граматике, земљописа, рачуна, словенске граматике, немачке граматике, катихизиса, латинске граматике, јестаствене историје — 5.
17' разред: из немачке граматике, катихизиса, геометрије, латипске граматике, јестаствене историје, алгебре, реторике, историје — 5 („превасходно“).