Trgovačka korespodencija : za školsku i privatnu upotrebu
= 50 = чајено је да се датум не ставља као што је горе означено, већ овако:
Господ. Браћи Поповић Београд Ниш, 15. Априла 1920 год.
Ма да горњи начин има својих добрих страна, ипак се он код нас мало употребљава. Добра је страна овом начину та, што датум у копији писама увек јасно излази; а код првог начина дешава се да се ивица слабо покваси при копирању, те и не испадне у копији добро и читко, а то је од велике штете, јер је пошиљаоцу писма тиме одузета могућност да се на то своје писмо доцније позове.
Датум се може ставити још и овако:
Београд," „ априла 1920. год.
У овако написаном датуму бројитељ означава стари, а именитељ нови календар. (Сада ово одпада). (Сем тога дешава се, да је нпр. датум новог календара (за нас у Србији) већ идућег месеца нпр. 8. октобра по римском, то пада на наш 25. септембар. Ово би се ради краткоће овако написало:
Београд, > септембра 1920. год.
Напомена: Место у ком се пише писмо, обично је на сваком трговачком писму оштампано, а ако је мање познато место, онда се ставља у којој је држави, у којој покрајини, на којој реци нпр. Жабаре, Краг. Доњи Милановац. ит. Д.
Адреса или натпис.
Адресу писма чинииме илифирма којој се пише, као иместо у ком се ова налази.
Фирма се ставља 3 до 5 см. испод датума, дакле у трећу или четврту линију испод њега, а место у прву, највише у другу, испод ове линије, а датум испод фирме у десно.
Означена најмања растојања употребљавају се за дужа писма и веће садржине, а највећа за кратка писма ради симетрије и распореда простора.