Trgovačko knjigovodstvo. Deo 2, Dvogubo ili dvojno knjigovodstvo za školsku i privatnu upotrebu

26

Рачун Шећера у коцкама, Рачун Рио Кафе, Рач, црна вина од те и те године, Рачун букових дрва и т. Д. и за све ове Рачуне важи оно ошште правило као и за укупан Рачун Робе.

За рабатирање робе при закључку књига кад и за „рабат робе“ (попуст у цени) при самој куповини, није потребно отварати засебан „Рачун рабата робе“, као што неки погрешно чине а то е тога, што у првом елучају отпис или рабат смањује вредност робе на стоваришту при попису и за толико је мање стање робе, те мања и добит; а у последњем слупају смањује се цена коштања роби за попуст рабат робе — и у толико је већа добит на роби.

Роба примљена у компсион т. Ј. да се прода за туђ рачун или по утврђеној цени, пли по цени, коју комисионар може постићи, не пде на Рачун Робе, већ на Рачун Робе у комисиону пли Рачун Комисионог стоваришта. Овај рачун потражује вреАност продате Робе са комис. стоваришта; а дугује: при обрачунавању личном рачуну комитента (наредбодавца), за вредност робе и за све трошкове.

6. Рачун пепокретности (Реалитета).

Ако радња има као саставни део своје имаовине и непокретног имања (непокретности пли имобилија), онда се за то имање отвара засебан рачун: „Рачун непокретности“.

Овај рачун дугује за издату вредност при куповини имања или грађењу зграда, као и за све трошкове (таксе, пренос и т. до); а потражпвао би при продаји за примљену вредност. Он показује: стање вредности имања, као и то, да ли имање при закључку више или мање вреди, и према томе п