Učitelj

169

Предавање за основне школе

и“

Иловача.

Показати иловачу и питати : Шта је овор (пловача) (иловачом се готово пигде не именује ова земља, већ глина, смоница и др.).

Знаци. Какве је боје пловача 2 (сивкасте). Је ли провидна > Иловача нема никаквог укуса. Кад се мете на језик она, приања , за то што упија влагу са језика у себе. Она нема ни мириса сад, али кад св овлажи онда мирише. Отуда долази онај мирис што се после кише осећа, у оним местима, где иловаче има. Иловача се може месити, као год тесто.

Промене. Шта буде са сољу, кад стоји на ваздухуг (овлажи се). И идовача се овлажи на ваздуху, с тога она места где је идовача вдажна су и онда, — кад су друга места где није иловача, — сува.

У води се иловача ражиди, јер упије воду у се. А кад се мете у ватру, онда вода што је у иловачи изветри из њен она се стегне, те постане тврда говово као белутак, а не топи се.

Рецетиција.

Врсте иловаче. Ова бела земља (покаЗати им каолин - порцуланску земљу) то је чиста иловача. Она је беле боје и не може да се замеси тако лако, као ова, Ова „чиста иловача«“ зове се друкчије хаољин. Има још црвене, жуте, зелене и плавкасте иловаче. Ове боје — долазе иловачи од разних руда — као гвожђа — и т, д. које се у њој налазе. Кад иловача има, у себи песка, онда се зове: мура. Иловача бледе боје зове се „ума“,

Репетиција.

Употреба. Од чега се праве лонци, тестије Р (од земље). Јест, од земље, од ове –" што се зове иловача. Оваки судови (показати порцулански суд) праве се од ове чисте иловаче — каолина — и ови

|

| судови не праве код нас. Судови од каодина зову се поршулански. Опи могу велику ватру да издрже а да не прену; много већу, него ови што се праве од обичне иловаче. Судови од обичне иловаче праве се и вод нас, н то овако: (у местима где има „лончара“ најбоље је одвести децу, да виде, па се после са њима о томе разговарати). Изгњечи се добро иловача, па се после тако изгњечена иловача мете у калупе, који личе на, судове.

По што се тако направи онда се мете на поље да стоји; те да се суши на ваздуху, да вода из посуђа изветри За тим се мете у пећ да се пече. У цећи још ви- | ше изветри вода, и иловача се стегне и стврдне.

Кал се судови испеку, онда се глеђоцц. Глеђошу се за то: што суд глеђосан, боље је печен, упија у се оно што је масно, постаје чвршћи и лакше се пере.

Глеђосање се врши на више начина :

1) Глеђоше се сољу. Мете се посуђе у пећ, па се за тим мете сб. 2) У место соли једни мећу олово, а други место соли или олова камен један што се зове ортоклав. Ортоклас треба истуцати у прашак и с водом замесити, да се направи као скроб. Тиме се — скробом — намаже суд и рупе се њим запуше, па се судови метну по ново у пећ, да се стврдну.

Ако је суд глеђосан оловом, он треба, да је добро печен, разуме се и другим чим ако је глеђосан треба да је добро печено, тим више ако је оловом, а ако је непечен он пушта из себе одовну глеђу, која је отровна. Суд који је добро печен познаје се и по звеку; ако има јасан звек, он је онда добро печен; а ако је потмуо и шобоће — онда није. Ове судове од иловаче, — што код нас праве, — треба, пре него што се почну употребљавати испрати сирћетом, јер сирће смакне све што је шкодљиво.