Učitelj
управљена на ланац. Трећи ред зове се потпора; она се састоји из два одељења која бу стављена. на 4— стотина мет. иза ланаца; налази се изнад домашаја ватре, али опет доста близу да се може брзо да помеша са стрелцима и да им прида снажну потпору и енергични потетицај.“
„Одстојања која сам вам означио нису утврђена ; она се мењају према земљишту, према томе да ди се напада или брани и према гомили прилика које могу да оцене виши шефови. Ја ћу вам их показати ради тога да бисте се навикли на ову уредбу и да би сте знали оно што ће се од вас потраживати. „Чета се расипа у ланац чим буде у домашају непријатељске ватре, а то значи од прилике на 800 мет. од пешадије а 2, 500 мет. од артиљерије: расута тако мање ЈЕ изложена нападу непријатељском. У почету борбе, она стварно има у ланцу само једно одељење које је расуто у стрелце и тек доцније долазе остала два вода да ускоре нашу ватру. Ланац се приближује непријатељу постепено, све пуцајући, а она два вода управљају се према његовом кретању : он се измењује оделењима, од којих једна продужују ватру, а друга се нагло у скововима приближују непријатељу на 40—50 мет. Тада је потребно да војник употреби сву своју вештину, сву своју стрељачку ладнокрвност, сву своју патрнотску храброст, а тако исто и сву своју вештину да се користи заклоном који му у свом путу пружају: земљиште, дрвета, камење и т. д. Потребно је да његово тане удара у непријатеља кота гађа, али је исто тако потребно и да буде што мање изложен ударима ; добро видети, 4 бити мало ВИђен — то је оно што треба. гледати да се оствари. Ту је прилика да сваки човек п0каже праву своју вредност. јер, престане ди могућност да му се командује тако, како би се могао управљати по општем кретању, онда нема другог путовође у његовој личној борби до његове свести: она је та у којој он треба да нађе презирање опасности, свесну употребу својих способности и ратоборачви жар. Ларма, дим,
128
спречавају да допре глас и поглед његових старешина ; спасење трупе која. решава, партију и успехе борбе остављено је његсвој храбрости и његовој части. Његова чвретота, његова вештина, не треба никад да малакшу; с тога сте дужни да се из раније вежбате како би сте упознали овај основни тактични распоред, како бисте имали прилике да га често примењујете.
Јован је вежбао своје младе ученике на раздичном земљишту и навикавао их је на све оне прилике које су изилазиле преда њ' приликом шетње по пољу.
" Пошто су ученици добро разумели и довољно се извежбали у формацијама једне чете, онда их је Лефрансоа поучавао у формацијама батаљона. Ради тога он је доводио њихове другове из оближњих села и тако је саставио малу трупу, која. је била доста јака за овакво маневрисање. У ове дане била је читава светковина у селу: долазили су људи "ва околине од више миља око Нувна, родитељи су се сједињавали и храбрили своју децу која иђаху с одушевљењем у мали рат са заставом на челу.
Јован је саставио свој мали батаљон који дефиловаше кроз село праћен многобројним узвицима, и У га ВОЈНИЧКИ на маневрисање у места, у којима је био сигуран да ће његове а донети своје плодове. „Батаљон је, говораше им он, тавтична јединица пешадије; кад је у резерви, тада су његова четири дела распоређена у четне колоне, које су груписане. Али, ако је батаљон у првом реду, онда заузима растројен поредак. Ради тога, батаљон шаље две чете напред: ове се построје тако да се њихови стрељачки редови додирују: на тај начин Фронт износи 800 мет; сваки од тих редова има засобом, а на растојањима која су вам позната, своје потврепљење и своју потпору. Остале две чете стоје у резерви на 500 мет. иза потпора како би се могле да употребе на поткрепљење акције прве две, било да ступе у сам ланац ради оснажења ватре, било да као резерве изврше борбу на ком крилу. Шефу батаљона припада